| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 3. | ||
| Monikko | kannakset | Genetiivi | kannaksen |
| Monikon genetiivi | kannasten | Monikon genetiivi | kannaksien |
| Partitiivi | kannasta | Monikon partitiivi | kannaksia |
| Inessiivi | kannaksessa | Monikon inessiivi | kannaksissa |
| Elatiivi | kannaksesta | Monikon elatiivi | kannaksista |
| Illatiivi | kannakseen | Monikon illatiivi | kannaksiin |
| Adessiivi | kannaksella | Monikon adessiivi | kannaksilla |
| Ablatiivi | kannakselta | Monikon ablatiivi | kannaksilta |
| Allatiivi | kannakselle | Monikon allatiivi | kannaksille |
| Essiivi | kannaksena | Monikon essiivi | kannaksina |
| Translatiivi | kannakseksi | Monikon translatiivi | kannaksiksi |
| Monikon instruktiivi | kannaksin | Abessiivi | kannaksetta |
| Monikon abessiivi | kannaksitta | Monikon akkusatiivi | kannakset |