| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kahluualtaat | Genetiivi | kahluualtaan |
| Monikon genetiivi | kahluualtaiden | Monikon genetiivi | kahluualtaitten |
| Partitiivi | kahluuallasta | Monikon partitiivi | kahluualtaita |
| Inessiivi | kahluualtaassa | Monikon inessiivi | kahluualtaissa |
| Elatiivi | kahluualtaasta | Monikon elatiivi | kahluualtaista |
| Illatiivi | kahluualtaaseen | Monikon illatiivi | kahluualtaisiin |
| Adessiivi | kahluualtaalla | Monikon adessiivi | kahluualtailla |
| Ablatiivi | kahluualtaalta | Monikon ablatiivi | kahluualtailta |
| Allatiivi | kahluualtaalle | Monikon allatiivi | kahluualtaille |
| Essiivi | kahluualtaana | Monikon essiivi | kahluualtaina |
| Translatiivi | kahluualtaaksi | Monikon translatiivi | kahluualtaiksi |
| Monikon instruktiivi | kahluualtain | Abessiivi | kahluualtaatta |
| Monikon abessiivi | kahluualtaitta | Monikon akkusatiivi | kahluualtaat |