| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | jukot | Genetiivi | jukon |
| Monikon genetiivi | jukojen | Partitiivi | jukoa |
| Monikon partitiivi | jukoja | Inessiivi | jukossa |
| Monikon inessiivi | jukoissa | Elatiivi | jukosta |
| Monikon elatiivi | jukoista | Illatiivi | jukoon |
| Monikon illatiivi | jukoihin | Adessiivi | jukolla |
| Monikon adessiivi | jukoilla | Ablatiivi | jukolta |
| Monikon ablatiivi | jukoilta | Allatiivi | jukolle |
| Monikon allatiivi | jukoille | Essiivi | jukona |
| Monikon essiivi | jukoina | Translatiivi | jukoksi |
| Monikon translatiivi | jukoiksi | Monikon instruktiivi | jukoin |
| Abessiivi | jukotta | Monikon abessiivi | jukoitta |
| Monikon akkusatiivi | jukot |