Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantimultiplicand
puolamnożnik
ranskamultiplicande, mot
saksaMultiplikand
venäjäмножимое (množimoje)

Määritelmät

Substantiivit

  1. (matematiikka) kertolaskussa luku, joka on kertomisen kohteena.

Esimerkit

  • Laskussa 2·3 kaksi on kertoja ja kolme on kerrottava.

Taivutusmuodot

MonikkokerrottavatMonikkokerrottavani
MonikkokerrottavasiMonikkokerrottavamme
MonikkokerrottavanneMonikkokerrottavansa
GenetiivikerrottavanGenetiivikerrottavani
GenetiivikerrottavasiGenetiivikerrottavamme
GenetiivikerrottavanneGenetiivikerrottavansa
Monikon genetiivikerrottavienMonikon genetiivikerrottavieni
Monikon genetiivikerrottaviesiMonikon genetiivikerrottaviemme
Monikon genetiivikerrottavienneMonikon genetiivikerrottaviensa
PartitiivikerrottavaaPartitiivikerrottavaani
PartitiivikerrottavaasiPartitiivikerrottavaamme
PartitiivikerrottavaannePartitiivikerrottavaansa
Monikon partitiivikerrottaviaMonikon partitiivikerrottaviani
Monikon partitiivikerrottaviasiMonikon partitiivikerrottaviamme
Monikon partitiivikerrottavianneMonikon partitiivikerrottaviaan
Monikon partitiivikerrottaviansaInessiivikerrottavassa
InessiivikerrottavassaniInessiivikerrottavassasi
InessiivikerrottavassammeInessiivikerrottavassanne
InessiivikerrottavassaanInessiivikerrottavassansa
Monikon inessiivikerrottavissaMonikon inessiivikerrottavissani
Monikon inessiivikerrottavissasiMonikon inessiivikerrottavissamme
Monikon inessiivikerrottavissanneMonikon inessiivikerrottavissaan
Monikon inessiivikerrottavissansaElatiivikerrottavasta
ElatiivikerrottavastaniElatiivikerrottavastasi
ElatiivikerrottavastammeElatiivikerrottavastanne
ElatiivikerrottavastaanElatiivikerrottavastansa
Monikon elatiivikerrottavistaMonikon elatiivikerrottavistani
Monikon elatiivikerrottavistasiMonikon elatiivikerrottavistamme
Monikon elatiivikerrottavistanneMonikon elatiivikerrottavistaan
Monikon elatiivikerrottavistansaIllatiivikerrottavaan
IllatiivikerrottavaaniIllatiivikerrottavaasi
IllatiivikerrottavaammeIllatiivikerrottavaanne
IllatiivikerrottavaansaMonikon illatiivikerrottaviin
Monikon illatiivikerrottaviiniMonikon illatiivikerrottaviisi
Monikon illatiivikerrottaviimmeMonikon illatiivikerrottaviinne
Monikon illatiivikerrottaviinsaAdessiivikerrottavalla
AdessiivikerrottavallaniAdessiivikerrottavallasi
AdessiivikerrottavallammeAdessiivikerrottavallanne
AdessiivikerrottavallaanAdessiivikerrottavallansa
Monikon adessiivikerrottavillaMonikon adessiivikerrottavillani
Monikon adessiivikerrottavillasiMonikon adessiivikerrottavillamme
Monikon adessiivikerrottavillanneMonikon adessiivikerrottavillaan
Monikon adessiivikerrottavillansaAblatiivikerrottavalta
AblatiivikerrottavaltaniAblatiivikerrottavaltasi
AblatiivikerrottavaltammeAblatiivikerrottavaltanne
AblatiivikerrottavaltaanAblatiivikerrottavaltansa
Monikon ablatiivikerrottaviltaMonikon ablatiivikerrottaviltani
Monikon ablatiivikerrottaviltasiMonikon ablatiivikerrottaviltamme
Monikon ablatiivikerrottaviltanneMonikon ablatiivikerrottaviltaan
Monikon ablatiivikerrottaviltansaAllatiivikerrottavalle
AllatiivikerrottavalleniAllatiivikerrottavallesi
AllatiivikerrottavallemmeAllatiivikerrottavallenne
AllatiivikerrottavalleenAllatiivikerrottavallensa
Monikon allatiivikerrottavilleMonikon allatiivikerrottavilleni
Monikon allatiivikerrottavillesiMonikon allatiivikerrottavillemme
Monikon allatiivikerrottavillenneMonikon allatiivikerrottavilleen
Monikon allatiivikerrottavillensaEssiivikerrottavana
EssiivikerrottavananiEssiivikerrottavanasi
EssiivikerrottavanammeEssiivikerrottavananne
EssiivikerrottavanaanEssiivikerrottavanansa
Monikon essiivikerrottavinaMonikon essiivikerrottavinani
Monikon essiivikerrottavinasiMonikon essiivikerrottavinamme
Monikon essiivikerrottavinanneMonikon essiivikerrottavinaan
Monikon essiivikerrottavinansaTranslatiivikerrottavaksi
TranslatiivikerrottavakseniTranslatiivikerrottavaksesi
TranslatiivikerrottavaksemmeTranslatiivikerrottavaksenne
TranslatiivikerrottavakseenTranslatiivikerrottavaksensa
Monikon translatiivikerrottaviksiMonikon translatiivikerrottavikseni
Monikon translatiivikerrottaviksesiMonikon translatiivikerrottaviksemme
Monikon translatiivikerrottaviksenneMonikon translatiivikerrottavikseen
Monikon translatiivikerrottaviksensaMonikon instruktiivikerrottavin
AbessiivikerrottavattaAbessiivikerrottavattani
AbessiivikerrottavattasiAbessiivikerrottavattamme
AbessiivikerrottavattanneAbessiivikerrottavattaan
AbessiivikerrottavattansaMonikon abessiivikerrottavitta
Monikon abessiivikerrottavittaniMonikon abessiivikerrottavittasi
Monikon abessiivikerrottavittammeMonikon abessiivikerrottavittanne
Monikon abessiivikerrottavittaanMonikon abessiivikerrottavittansa
Monikon komitatiivikerrottavineMonikon komitatiivikerrottavineni
Monikon komitatiivikerrottavinesiMonikon komitatiivikerrottavinemme
Monikon komitatiivikerrottavinenneMonikon komitatiivikerrottavineen
Monikon komitatiivikerrottavinensaMonikon akkusatiivikerrottavat
Monikon akkusatiivikerrottavaniMonikon akkusatiivikerrottavasi
Monikon akkusatiivikerrottavammeMonikon akkusatiivikerrottavanne
Monikon akkusatiivikerrottavansaAkkusatiivikerrottavani
AkkusatiivikerrottavasiAkkusatiivikerrottavamme
AkkusatiivikerrottavanneAkkusatiivikerrottavansa