| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | matematiikka | |
| Monikko | abstraktit algebrat | Genetiivi | abstraktin algebran |
| Monikon genetiivi | abstraktien algebroiden | Monikon genetiivi | abstraktien algebrojen |
| Partitiivi | abstraktia algebraa | Monikon partitiivi | abstrakteja algebroita |
| Monikon partitiivi | abstrakteja algebroja | Inessiivi | abstraktissa algebrassa |
| Monikon inessiivi | abstrakteissa algebroissa | Elatiivi | abstraktista algebrasta |
| Monikon elatiivi | abstrakteista algebroista | Illatiivi | abstraktiin algebraan |
| Monikon illatiivi | abstrakteihin algebroihin | Adessiivi | abstraktilla algebralla |
| Monikon adessiivi | abstrakteilla algebroilla | Ablatiivi | abstraktilta algebralta |
| Monikon ablatiivi | abstrakteilta algebroilta | Allatiivi | abstraktille algebralle |
| Monikon allatiivi | abstrakteille algebroille | Essiivi | abstraktina algebrana |
| Monikon essiivi | abstrakteina algebroina | Translatiivi | abstraktiksi algebraksi |
| Monikon translatiivi | abstrakteiksi algebroiksi | Monikon instruktiivi | abstraktein algebroin |
| Abessiivi | abstraktitta algebratta | Monikon abessiivi | abstrakteitta algebroitta |
| Monikon akkusatiivi | abstraktit algebrat |