Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.biologia
  • ÄäntäminenUS
2.
3.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka kykenee saamaan jälkeläisiä

Taivutusmuodot

MonikkolisääntymiskykyisetMonikkolisääntymiskykyiseni
MonikkolisääntymiskykyisesiMonikkolisääntymiskykyisemme
MonikkolisääntymiskykyisenneMonikkolisääntymiskykyisensä
GenetiivilisääntymiskykyisenGenetiivilisääntymiskykyiseni
GenetiivilisääntymiskykyisesiGenetiivilisääntymiskykyisemme
GenetiivilisääntymiskykyisenneGenetiivilisääntymiskykyisensä
Monikon genetiivilisääntymiskykyistenMonikon genetiivilisääntymiskykyisien
Monikon genetiivilisääntymiskykyisteniMonikon genetiivilisääntymiskykyisieni
Monikon genetiivilisääntymiskykyistesiMonikon genetiivilisääntymiskykyisiesi
Monikon genetiivilisääntymiskykyistemmeMonikon genetiivilisääntymiskykyisiemme
Monikon genetiivilisääntymiskykyistenneMonikon genetiivilisääntymiskykyisienne
Monikon genetiivilisääntymiskykyistensäMonikon genetiivilisääntymiskykyisiensä
PartitiivilisääntymiskykyistäPartitiivilisääntymiskykyistäni
PartitiivilisääntymiskykyistäsiPartitiivilisääntymiskykyistämme
PartitiivilisääntymiskykyistännePartitiivilisääntymiskykyistään
PartitiivilisääntymiskykyistänsäMonikon partitiivilisääntymiskykyisiä
Monikon partitiivilisääntymiskykyisiäniMonikon partitiivilisääntymiskykyisiäsi
Monikon partitiivilisääntymiskykyisiämmeMonikon partitiivilisääntymiskykyisiänne
Monikon partitiivilisääntymiskykyisiäänMonikon partitiivilisääntymiskykyisiänsä
InessiivilisääntymiskykyisessäInessiivilisääntymiskykyisessäni
InessiivilisääntymiskykyisessäsiInessiivilisääntymiskykyisessämme
InessiivilisääntymiskykyisessänneInessiivilisääntymiskykyisessään
InessiivilisääntymiskykyisessänsäMonikon inessiivilisääntymiskykyisissä
Monikon inessiivilisääntymiskykyisissäniMonikon inessiivilisääntymiskykyisissäsi
Monikon inessiivilisääntymiskykyisissämmeMonikon inessiivilisääntymiskykyisissänne
Monikon inessiivilisääntymiskykyisissäänMonikon inessiivilisääntymiskykyisissänsä
ElatiivilisääntymiskykyisestäElatiivilisääntymiskykyisestäni
ElatiivilisääntymiskykyisestäsiElatiivilisääntymiskykyisestämme
ElatiivilisääntymiskykyisestänneElatiivilisääntymiskykyisestään
ElatiivilisääntymiskykyisestänsäMonikon elatiivilisääntymiskykyisistä
Monikon elatiivilisääntymiskykyisistäniMonikon elatiivilisääntymiskykyisistäsi
Monikon elatiivilisääntymiskykyisistämmeMonikon elatiivilisääntymiskykyisistänne
Monikon elatiivilisääntymiskykyisistäänMonikon elatiivilisääntymiskykyisistänsä
IllatiivilisääntymiskykyiseenIllatiivilisääntymiskykyiseeni
IllatiivilisääntymiskykyiseesiIllatiivilisääntymiskykyiseemme
IllatiivilisääntymiskykyiseenneIllatiivilisääntymiskykyiseensä
Monikon illatiivilisääntymiskykyisiinMonikon illatiivilisääntymiskykyisiini
Monikon illatiivilisääntymiskykyisiisiMonikon illatiivilisääntymiskykyisiimme
Monikon illatiivilisääntymiskykyisiinneMonikon illatiivilisääntymiskykyisiinsä
AdessiivilisääntymiskykyiselläAdessiivilisääntymiskykyiselläni
AdessiivilisääntymiskykyiselläsiAdessiivilisääntymiskykyisellämme
AdessiivilisääntymiskykyisellänneAdessiivilisääntymiskykyisellään
AdessiivilisääntymiskykyisellänsäMonikon adessiivilisääntymiskykyisillä
Monikon adessiivilisääntymiskykyisilläniMonikon adessiivilisääntymiskykyisilläsi
Monikon adessiivilisääntymiskykyisillämmeMonikon adessiivilisääntymiskykyisillänne
Monikon adessiivilisääntymiskykyisilläänMonikon adessiivilisääntymiskykyisillänsä
AblatiivilisääntymiskykyiseltäAblatiivilisääntymiskykyiseltäni
AblatiivilisääntymiskykyiseltäsiAblatiivilisääntymiskykyiseltämme
AblatiivilisääntymiskykyiseltänneAblatiivilisääntymiskykyiseltään
AblatiivilisääntymiskykyiseltänsäMonikon ablatiivilisääntymiskykyisiltä
Monikon ablatiivilisääntymiskykyisiltäniMonikon ablatiivilisääntymiskykyisiltäsi
Monikon ablatiivilisääntymiskykyisiltämmeMonikon ablatiivilisääntymiskykyisiltänne
Monikon ablatiivilisääntymiskykyisiltäänMonikon ablatiivilisääntymiskykyisiltänsä
AllatiivilisääntymiskykyiselleAllatiivilisääntymiskykyiselleni
AllatiivilisääntymiskykyisellesiAllatiivilisääntymiskykyisellemme
AllatiivilisääntymiskykyisellenneAllatiivilisääntymiskykyiselleen
AllatiivilisääntymiskykyisellensäMonikon allatiivilisääntymiskykyisille
Monikon allatiivilisääntymiskykyisilleniMonikon allatiivilisääntymiskykyisillesi
Monikon allatiivilisääntymiskykyisillemmeMonikon allatiivilisääntymiskykyisillenne
Monikon allatiivilisääntymiskykyisilleenMonikon allatiivilisääntymiskykyisillensä
EssiivilisääntymiskykyisenäEssiivilisääntymiskykyisenäni
EssiivilisääntymiskykyisenäsiEssiivilisääntymiskykyisenämme
EssiivilisääntymiskykyisenänneEssiivilisääntymiskykyisenään
EssiivilisääntymiskykyisenänsäMonikon essiivilisääntymiskykyisinä
Monikon essiivilisääntymiskykyisinäniMonikon essiivilisääntymiskykyisinäsi
Monikon essiivilisääntymiskykyisinämmeMonikon essiivilisääntymiskykyisinänne
Monikon essiivilisääntymiskykyisinäänMonikon essiivilisääntymiskykyisinänsä
TranslatiivilisääntymiskykyiseksiTranslatiivilisääntymiskykyisekseni
TranslatiivilisääntymiskykyiseksesiTranslatiivilisääntymiskykyiseksemme
TranslatiivilisääntymiskykyiseksenneTranslatiivilisääntymiskykyisekseen
TranslatiivilisääntymiskykyiseksensäMonikon translatiivilisääntymiskykyisiksi
Monikon translatiivilisääntymiskykyisikseniMonikon translatiivilisääntymiskykyisiksesi
Monikon translatiivilisääntymiskykyisiksemmeMonikon translatiivilisääntymiskykyisiksenne
Monikon translatiivilisääntymiskykyisikseenMonikon translatiivilisääntymiskykyisiksensä
Monikon instruktiivilisääntymiskykyisinAbessiivilisääntymiskykyisettä
AbessiivilisääntymiskykyisettäniAbessiivilisääntymiskykyisettäsi
AbessiivilisääntymiskykyisettämmeAbessiivilisääntymiskykyisettänne
AbessiivilisääntymiskykyisettäänAbessiivilisääntymiskykyisettänsä
Monikon abessiivilisääntymiskykyisittäMonikon abessiivilisääntymiskykyisittäni
Monikon abessiivilisääntymiskykyisittäsiMonikon abessiivilisääntymiskykyisittämme
Monikon abessiivilisääntymiskykyisittänneMonikon abessiivilisääntymiskykyisittään
Monikon abessiivilisääntymiskykyisittänsäMonikon komitatiivilisääntymiskykyisine
Monikon komitatiivilisääntymiskykyisineniMonikon komitatiivilisääntymiskykyisinesi
Monikon komitatiivilisääntymiskykyisinemmeMonikon komitatiivilisääntymiskykyisinenne
Monikon komitatiivilisääntymiskykyisineenMonikon komitatiivilisääntymiskykyisinensä
KomparatiivilisääntymiskykyisempiSuperlatiivilisääntymiskykyisin
Monikon akkusatiivilisääntymiskykyisetMonikon akkusatiivilisääntymiskykyiseni
Monikon akkusatiivilisääntymiskykyisesiMonikon akkusatiivilisääntymiskykyisemme
Monikon akkusatiivilisääntymiskykyisenneMonikon akkusatiivilisääntymiskykyisensä
AkkusatiivilisääntymiskykyiseniAkkusatiivilisääntymiskykyisesi
AkkusatiivilisääntymiskykyisemmeAkkusatiivilisääntymiskykyisenne
Akkusatiivilisääntymiskykyisensä