Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
experienced
US
2.
trained
US
Muut/tuntemattomat
3.
skilled
US
Taivutusmuodot
Monikko
harjaantuneet
Monikko
harjaantuneeni
Monikko
harjaantuneesi
Monikko
harjaantuneemme
Monikko
harjaantuneenne
Monikko
harjaantuneensa
Genetiivi
harjaantuneen
Genetiivi
harjaantuneeni
Genetiivi
harjaantuneesi
Genetiivi
harjaantuneemme
Genetiivi
harjaantuneenne
Genetiivi
harjaantuneensa
Monikon genetiivi
harjaantuneiden
Monikon genetiivi
harjaantuneitten
Monikon genetiivi
harjaantuneideni
Monikon genetiivi
harjaantuneitteni
Monikon genetiivi
harjaantuneidesi
Monikon genetiivi
harjaantuneittesi
Monikon genetiivi
harjaantuneidemme
Monikon genetiivi
harjaantuneittemme
Monikon genetiivi
harjaantuneidenne
Monikon genetiivi
harjaantuneittenne
Monikon genetiivi
harjaantuneidensa
Monikon genetiivi
harjaantuneittensa
Partitiivi
harjaantunutta
Partitiivi
harjaantunuttani
Partitiivi
harjaantunuttasi
Partitiivi
harjaantunuttamme
Partitiivi
harjaantunuttanne
Partitiivi
harjaantunuttaan
Partitiivi
harjaantunuttansa
Monikon partitiivi
harjaantuneita
Monikon partitiivi
harjaantuneitani
Monikon partitiivi
harjaantuneitasi
Monikon partitiivi
harjaantuneitamme
Monikon partitiivi
harjaantuneitanne
Monikon partitiivi
harjaantuneitaan
Monikon partitiivi
harjaantuneitansa
Inessiivi
harjaantuneessa
Inessiivi
harjaantuneessani
Inessiivi
harjaantuneessasi
Inessiivi
harjaantuneessamme
Inessiivi
harjaantuneessanne
Inessiivi
harjaantuneessaan
Inessiivi
harjaantuneessansa
Monikon inessiivi
harjaantuneissa
Monikon inessiivi
harjaantuneissani
Monikon inessiivi
harjaantuneissasi
Monikon inessiivi
harjaantuneissamme
Monikon inessiivi
harjaantuneissanne
Monikon inessiivi
harjaantuneissaan
Monikon inessiivi
harjaantuneissansa
Elatiivi
harjaantuneesta
Elatiivi
harjaantuneestani
Elatiivi
harjaantuneestasi
Elatiivi
harjaantuneestamme
Elatiivi
harjaantuneestanne
Elatiivi
harjaantuneestaan
Elatiivi
harjaantuneestansa
Monikon elatiivi
harjaantuneista
Monikon elatiivi
harjaantuneistani
Monikon elatiivi
harjaantuneistasi
Monikon elatiivi
harjaantuneistamme
Monikon elatiivi
harjaantuneistanne
Monikon elatiivi
harjaantuneistaan
Monikon elatiivi
harjaantuneistansa
Illatiivi
harjaantuneeseen
Illatiivi
harjaantuneeseeni
Illatiivi
harjaantuneeseesi
Illatiivi
harjaantuneeseemme
Illatiivi
harjaantuneeseenne
Illatiivi
harjaantuneeseensa
Monikon illatiivi
harjaantuneisiin
Monikon illatiivi
harjaantuneihin
Monikon illatiivi
harjaantuneisiini
Monikon illatiivi
harjaantuneihini
Monikon illatiivi
harjaantuneisiisi
Monikon illatiivi
harjaantuneihisi
Monikon illatiivi
harjaantuneisiimme
Monikon illatiivi
harjaantuneihimme
Monikon illatiivi
harjaantuneisiinne
Monikon illatiivi
harjaantuneihinne
Monikon illatiivi
harjaantuneisiinsa
Monikon illatiivi
harjaantuneihinsa
Adessiivi
harjaantuneella
Adessiivi
harjaantuneellani
Adessiivi
harjaantuneellasi
Adessiivi
harjaantuneellamme
Adessiivi
harjaantuneellanne
Adessiivi
harjaantuneellaan
Adessiivi
harjaantuneellansa
Monikon adessiivi
harjaantuneilla
Monikon adessiivi
harjaantuneillani
Monikon adessiivi
harjaantuneillasi
Monikon adessiivi
harjaantuneillamme
Monikon adessiivi
harjaantuneillanne
Monikon adessiivi
harjaantuneillaan
Monikon adessiivi
harjaantuneillansa
Ablatiivi
harjaantuneelta
Ablatiivi
harjaantuneeltani
Ablatiivi
harjaantuneeltasi
Ablatiivi
harjaantuneeltamme
Ablatiivi
harjaantuneeltanne
Ablatiivi
harjaantuneeltaan
Ablatiivi
harjaantuneeltansa
Monikon ablatiivi
harjaantuneilta
Monikon ablatiivi
harjaantuneiltani
Monikon ablatiivi
harjaantuneiltasi
Monikon ablatiivi
harjaantuneiltamme
Monikon ablatiivi
harjaantuneiltanne
Monikon ablatiivi
harjaantuneiltaan
Monikon ablatiivi
harjaantuneiltansa
Allatiivi
harjaantuneelle
Allatiivi
harjaantuneelleni
Allatiivi
harjaantuneellesi
Allatiivi
harjaantuneellemme
Allatiivi
harjaantuneellenne
Allatiivi
harjaantuneelleen
Allatiivi
harjaantuneellensa
Monikon allatiivi
harjaantuneille
Monikon allatiivi
harjaantuneilleni
Monikon allatiivi
harjaantuneillesi
Monikon allatiivi
harjaantuneillemme
Monikon allatiivi
harjaantuneillenne
Monikon allatiivi
harjaantuneilleen
Monikon allatiivi
harjaantuneillensa
Essiivi
harjaantuneena
Essiivi
harjaantuneenani
Essiivi
harjaantuneenasi
Essiivi
harjaantuneenamme
Essiivi
harjaantuneenanne
Essiivi
harjaantuneenaan
Essiivi
harjaantuneenansa
Monikon essiivi
harjaantuneina
Monikon essiivi
harjaantuneinani
Monikon essiivi
harjaantuneinasi
Monikon essiivi
harjaantuneinamme
Monikon essiivi
harjaantuneinanne
Monikon essiivi
harjaantuneinaan
Monikon essiivi
harjaantuneinansa
Translatiivi
harjaantuneeksi
Translatiivi
harjaantuneekseni
Translatiivi
harjaantuneeksesi
Translatiivi
harjaantuneeksemme
Translatiivi
harjaantuneeksenne
Translatiivi
harjaantuneekseen
Translatiivi
harjaantuneeksensa
Monikon translatiivi
harjaantuneiksi
Monikon translatiivi
harjaantuneikseni
Monikon translatiivi
harjaantuneiksesi
Monikon translatiivi
harjaantuneiksemme
Monikon translatiivi
harjaantuneiksenne
Monikon translatiivi
harjaantuneikseen
Monikon translatiivi
harjaantuneiksensa
Monikon instruktiivi
harjaantunein
Abessiivi
harjaantuneetta
Abessiivi
harjaantuneettani
Abessiivi
harjaantuneettasi
Abessiivi
harjaantuneettamme
Abessiivi
harjaantuneettanne
Abessiivi
harjaantuneettaan
Abessiivi
harjaantuneettansa
Monikon abessiivi
harjaantuneitta
Monikon abessiivi
harjaantuneittani
Monikon abessiivi
harjaantuneittasi
Monikon abessiivi
harjaantuneittamme
Monikon abessiivi
harjaantuneittanne
Monikon abessiivi
harjaantuneittaan
Monikon abessiivi
harjaantuneittansa
Monikon komitatiivi
harjaantuneine
Monikon komitatiivi
harjaantuneineni
Monikon komitatiivi
harjaantuneinesi
Monikon komitatiivi
harjaantuneinemme
Monikon komitatiivi
harjaantuneinenne
Monikon komitatiivi
harjaantuneineen
Monikon komitatiivi
harjaantuneinensa
Monikon akkusatiivi
harjaantuneet
Monikon akkusatiivi
harjaantuneeni
Monikon akkusatiivi
harjaantuneesi
Monikon akkusatiivi
harjaantuneemme
Monikon akkusatiivi
harjaantuneenne
Monikon akkusatiivi
harjaantuneensa
Akkusatiivi
harjaantuneeni
Akkusatiivi
harjaantuneesi
Akkusatiivi
harjaantuneemme
Akkusatiivi
harjaantuneenne
Akkusatiivi
harjaantuneensa