| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 6. | ||
| Monikko | metkut | Genetiivi | metkun |
| Monikon genetiivi | metkujen | Partitiivi | metkua |
| Monikon partitiivi | metkuja | Inessiivi | metkussa |
| Monikon inessiivi | metkuissa | Elatiivi | metkusta |
| Monikon elatiivi | metkuista | Illatiivi | metkuun |
| Monikon illatiivi | metkuihin | Adessiivi | metkulla |
| Monikon adessiivi | metkuilla | Ablatiivi | metkulta |
| Monikon ablatiivi | metkuilta | Allatiivi | metkulle |
| Monikon allatiivi | metkuille | Essiivi | metkuna |
| Monikon essiivi | metkuina | Translatiivi | metkuksi |
| Monikon translatiivi | metkuiksi | Monikon instruktiivi | metkuin |
| Abessiivi | metkutta | Monikon abessiivi | metkuitta |
| Monikon akkusatiivi | metkut |