| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kuhisen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kuhiset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kuhisee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kuhisemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kuhisette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kuhisevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuhisin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuhisit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kuhisi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuhisimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuhisitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kuhisivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kuhisisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kuhisisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kuhisisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kuhisisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kuhisisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kuhisisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kuhise | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kuhiskoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kuhiskaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kuhiskaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kuhiskoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kuhissen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kuhisset | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kuhissee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kuhissemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kuhissette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kuhissevat | | |