Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
ranskachiant

Määritelmät

Adjektiivi

  1. keljua muistuttava; keljulle ominainen

Taivutusmuodot

MonikkokeljumaisetMonikkokeljumaiseni
MonikkokeljumaisesiMonikkokeljumaisemme
MonikkokeljumaisenneMonikkokeljumaisensa
GenetiivikeljumaisenGenetiivikeljumaiseni
GenetiivikeljumaisesiGenetiivikeljumaisemme
GenetiivikeljumaisenneGenetiivikeljumaisensa
Monikon genetiivikeljumaistenMonikon genetiivikeljumaisien
Monikon genetiivikeljumaisteniMonikon genetiivikeljumaisieni
Monikon genetiivikeljumaistesiMonikon genetiivikeljumaisiesi
Monikon genetiivikeljumaistemmeMonikon genetiivikeljumaisiemme
Monikon genetiivikeljumaistenneMonikon genetiivikeljumaisienne
Monikon genetiivikeljumaistensaMonikon genetiivikeljumaisiensa
PartitiivikeljumaistaPartitiivikeljumaistani
PartitiivikeljumaistasiPartitiivikeljumaistamme
PartitiivikeljumaistannePartitiivikeljumaistaan
PartitiivikeljumaistansaMonikon partitiivikeljumaisia
Monikon partitiivikeljumaisianiMonikon partitiivikeljumaisiasi
Monikon partitiivikeljumaisiammeMonikon partitiivikeljumaisianne
Monikon partitiivikeljumaisiaanMonikon partitiivikeljumaisiansa
InessiivikeljumaisessaInessiivikeljumaisessani
InessiivikeljumaisessasiInessiivikeljumaisessamme
InessiivikeljumaisessanneInessiivikeljumaisessaan
InessiivikeljumaisessansaMonikon inessiivikeljumaisissa
Monikon inessiivikeljumaisissaniMonikon inessiivikeljumaisissasi
Monikon inessiivikeljumaisissammeMonikon inessiivikeljumaisissanne
Monikon inessiivikeljumaisissaanMonikon inessiivikeljumaisissansa
ElatiivikeljumaisestaElatiivikeljumaisestani
ElatiivikeljumaisestasiElatiivikeljumaisestamme
ElatiivikeljumaisestanneElatiivikeljumaisestaan
ElatiivikeljumaisestansaMonikon elatiivikeljumaisista
Monikon elatiivikeljumaisistaniMonikon elatiivikeljumaisistasi
Monikon elatiivikeljumaisistammeMonikon elatiivikeljumaisistanne
Monikon elatiivikeljumaisistaanMonikon elatiivikeljumaisistansa
IllatiivikeljumaiseenIllatiivikeljumaiseeni
IllatiivikeljumaiseesiIllatiivikeljumaiseemme
IllatiivikeljumaiseenneIllatiivikeljumaiseensa
Monikon illatiivikeljumaisiinMonikon illatiivikeljumaisiini
Monikon illatiivikeljumaisiisiMonikon illatiivikeljumaisiimme
Monikon illatiivikeljumaisiinneMonikon illatiivikeljumaisiinsa
AdessiivikeljumaisellaAdessiivikeljumaisellani
AdessiivikeljumaisellasiAdessiivikeljumaisellamme
AdessiivikeljumaisellanneAdessiivikeljumaisellaan
AdessiivikeljumaisellansaMonikon adessiivikeljumaisilla
Monikon adessiivikeljumaisillaniMonikon adessiivikeljumaisillasi
Monikon adessiivikeljumaisillammeMonikon adessiivikeljumaisillanne
Monikon adessiivikeljumaisillaanMonikon adessiivikeljumaisillansa
AblatiivikeljumaiseltaAblatiivikeljumaiseltani
AblatiivikeljumaiseltasiAblatiivikeljumaiseltamme
AblatiivikeljumaiseltanneAblatiivikeljumaiseltaan
AblatiivikeljumaiseltansaMonikon ablatiivikeljumaisilta
Monikon ablatiivikeljumaisiltaniMonikon ablatiivikeljumaisiltasi
Monikon ablatiivikeljumaisiltammeMonikon ablatiivikeljumaisiltanne
Monikon ablatiivikeljumaisiltaanMonikon ablatiivikeljumaisiltansa
AllatiivikeljumaiselleAllatiivikeljumaiselleni
AllatiivikeljumaisellesiAllatiivikeljumaisellemme
AllatiivikeljumaisellenneAllatiivikeljumaiselleen
AllatiivikeljumaisellensaMonikon allatiivikeljumaisille
Monikon allatiivikeljumaisilleniMonikon allatiivikeljumaisillesi
Monikon allatiivikeljumaisillemmeMonikon allatiivikeljumaisillenne
Monikon allatiivikeljumaisilleenMonikon allatiivikeljumaisillensa
EssiivikeljumaisenaEssiivikeljumaisenani
EssiivikeljumaisenasiEssiivikeljumaisenamme
EssiivikeljumaisenanneEssiivikeljumaisenaan
EssiivikeljumaisenansaMonikon essiivikeljumaisina
Monikon essiivikeljumaisinaniMonikon essiivikeljumaisinasi
Monikon essiivikeljumaisinammeMonikon essiivikeljumaisinanne
Monikon essiivikeljumaisinaanMonikon essiivikeljumaisinansa
TranslatiivikeljumaiseksiTranslatiivikeljumaisekseni
TranslatiivikeljumaiseksesiTranslatiivikeljumaiseksemme
TranslatiivikeljumaiseksenneTranslatiivikeljumaisekseen
TranslatiivikeljumaiseksensaMonikon translatiivikeljumaisiksi
Monikon translatiivikeljumaisikseniMonikon translatiivikeljumaisiksesi
Monikon translatiivikeljumaisiksemmeMonikon translatiivikeljumaisiksenne
Monikon translatiivikeljumaisikseenMonikon translatiivikeljumaisiksensa
Monikon instruktiivikeljumaisinAbessiivikeljumaisetta
AbessiivikeljumaisettaniAbessiivikeljumaisettasi
AbessiivikeljumaisettammeAbessiivikeljumaisettanne
AbessiivikeljumaisettaanAbessiivikeljumaisettansa
Monikon abessiivikeljumaisittaMonikon abessiivikeljumaisittani
Monikon abessiivikeljumaisittasiMonikon abessiivikeljumaisittamme
Monikon abessiivikeljumaisittanneMonikon abessiivikeljumaisittaan
Monikon abessiivikeljumaisittansaMonikon komitatiivikeljumaisine
Monikon komitatiivikeljumaisineniMonikon komitatiivikeljumaisinesi
Monikon komitatiivikeljumaisinemmeMonikon komitatiivikeljumaisinenne
Monikon komitatiivikeljumaisineenMonikon komitatiivikeljumaisinensa
Monikon akkusatiivikeljumaisetMonikon akkusatiivikeljumaiseni
Monikon akkusatiivikeljumaisesiMonikon akkusatiivikeljumaisemme
Monikon akkusatiivikeljumaisenneMonikon akkusatiivikeljumaisensa
AkkusatiivikeljumaiseniAkkusatiivikeljumaisesi
AkkusatiivikeljumaisemmeAkkusatiivikeljumaisenne
Akkusatiivikeljumaisensa