Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.kala, taksonomia
Substantiivit
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jolla on rakenteeltaan varrettomat eväruotojen tukemat evät

Substantiivi

  1. kalalaji, joka kuuluu kalojen taksonometrisessa luokituksessa luukalojen luokkaan viuhkaeväiset (Actinopterygii)

Esimerkit

  • Viuhkaeväisen sieraimet eivät avaudu suuonteloon.

Taivutusmuodot

MonikkoviuhkaeväisetMonikkoviuhkaeväiseni
MonikkoviuhkaeväisesiMonikkoviuhkaeväisemme
MonikkoviuhkaeväisenneMonikkoviuhkaeväisensä
GenetiiviviuhkaeväisenGenetiiviviuhkaeväiseni
GenetiiviviuhkaeväisesiGenetiiviviuhkaeväisemme
GenetiiviviuhkaeväisenneGenetiiviviuhkaeväisensä
Monikon genetiiviviuhkaeväistenMonikon genetiiviviuhkaeväisien
Monikon genetiiviviuhkaeväisteniMonikon genetiiviviuhkaeväisieni
Monikon genetiiviviuhkaeväistesiMonikon genetiiviviuhkaeväisiesi
Monikon genetiiviviuhkaeväistemmeMonikon genetiiviviuhkaeväisiemme
Monikon genetiiviviuhkaeväistenneMonikon genetiiviviuhkaeväisienne
Monikon genetiiviviuhkaeväistensäMonikon genetiiviviuhkaeväisiensä
PartitiiviviuhkaeväistäPartitiiviviuhkaeväistäni
PartitiiviviuhkaeväistäsiPartitiiviviuhkaeväistämme
PartitiiviviuhkaeväistännePartitiiviviuhkaeväistään
PartitiiviviuhkaeväistänsäMonikon partitiiviviuhkaeväisiä
Monikon partitiiviviuhkaeväisiäniMonikon partitiiviviuhkaeväisiäsi
Monikon partitiiviviuhkaeväisiämmeMonikon partitiiviviuhkaeväisiänne
Monikon partitiiviviuhkaeväisiäänMonikon partitiiviviuhkaeväisiänsä
InessiiviviuhkaeväisessäInessiiviviuhkaeväisessäni
InessiiviviuhkaeväisessäsiInessiiviviuhkaeväisessämme
InessiiviviuhkaeväisessänneInessiiviviuhkaeväisessään
InessiiviviuhkaeväisessänsäMonikon inessiiviviuhkaeväisissä
Monikon inessiiviviuhkaeväisissäniMonikon inessiiviviuhkaeväisissäsi
Monikon inessiiviviuhkaeväisissämmeMonikon inessiiviviuhkaeväisissänne
Monikon inessiiviviuhkaeväisissäänMonikon inessiiviviuhkaeväisissänsä
ElatiiviviuhkaeväisestäElatiiviviuhkaeväisestäni
ElatiiviviuhkaeväisestäsiElatiiviviuhkaeväisestämme
ElatiiviviuhkaeväisestänneElatiiviviuhkaeväisestään
ElatiiviviuhkaeväisestänsäMonikon elatiiviviuhkaeväisistä
Monikon elatiiviviuhkaeväisistäniMonikon elatiiviviuhkaeväisistäsi
Monikon elatiiviviuhkaeväisistämmeMonikon elatiiviviuhkaeväisistänne
Monikon elatiiviviuhkaeväisistäänMonikon elatiiviviuhkaeväisistänsä
IllatiiviviuhkaeväiseenIllatiiviviuhkaeväiseeni
IllatiiviviuhkaeväiseesiIllatiiviviuhkaeväiseemme
IllatiiviviuhkaeväiseenneIllatiiviviuhkaeväiseensä
Monikon illatiiviviuhkaeväisiinMonikon illatiiviviuhkaeväisiini
Monikon illatiiviviuhkaeväisiisiMonikon illatiiviviuhkaeväisiimme
Monikon illatiiviviuhkaeväisiinneMonikon illatiiviviuhkaeväisiinsä
AdessiiviviuhkaeväiselläAdessiiviviuhkaeväiselläni
AdessiiviviuhkaeväiselläsiAdessiiviviuhkaeväisellämme
AdessiiviviuhkaeväisellänneAdessiiviviuhkaeväisellään
AdessiiviviuhkaeväisellänsäMonikon adessiiviviuhkaeväisillä
Monikon adessiiviviuhkaeväisilläniMonikon adessiiviviuhkaeväisilläsi
Monikon adessiiviviuhkaeväisillämmeMonikon adessiiviviuhkaeväisillänne
Monikon adessiiviviuhkaeväisilläänMonikon adessiiviviuhkaeväisillänsä
AblatiiviviuhkaeväiseltäAblatiiviviuhkaeväiseltäni
AblatiiviviuhkaeväiseltäsiAblatiiviviuhkaeväiseltämme
AblatiiviviuhkaeväiseltänneAblatiiviviuhkaeväiseltään
AblatiiviviuhkaeväiseltänsäMonikon ablatiiviviuhkaeväisiltä
Monikon ablatiiviviuhkaeväisiltäniMonikon ablatiiviviuhkaeväisiltäsi
Monikon ablatiiviviuhkaeväisiltämmeMonikon ablatiiviviuhkaeväisiltänne
Monikon ablatiiviviuhkaeväisiltäänMonikon ablatiiviviuhkaeväisiltänsä
AllatiiviviuhkaeväiselleAllatiiviviuhkaeväiselleni
AllatiiviviuhkaeväisellesiAllatiiviviuhkaeväisellemme
AllatiiviviuhkaeväisellenneAllatiiviviuhkaeväiselleen
AllatiiviviuhkaeväisellensäMonikon allatiiviviuhkaeväisille
Monikon allatiiviviuhkaeväisilleniMonikon allatiiviviuhkaeväisillesi
Monikon allatiiviviuhkaeväisillemmeMonikon allatiiviviuhkaeväisillenne
Monikon allatiiviviuhkaeväisilleenMonikon allatiiviviuhkaeväisillensä
EssiiviviuhkaeväisenäEssiiviviuhkaeväisenäni
EssiiviviuhkaeväisenäsiEssiiviviuhkaeväisenämme
EssiiviviuhkaeväisenänneEssiiviviuhkaeväisenään
EssiiviviuhkaeväisenänsäMonikon essiiviviuhkaeväisinä
Monikon essiiviviuhkaeväisinäniMonikon essiiviviuhkaeväisinäsi
Monikon essiiviviuhkaeväisinämmeMonikon essiiviviuhkaeväisinänne
Monikon essiiviviuhkaeväisinäänMonikon essiiviviuhkaeväisinänsä
TranslatiiviviuhkaeväiseksiTranslatiiviviuhkaeväisekseni
TranslatiiviviuhkaeväiseksesiTranslatiiviviuhkaeväiseksemme
TranslatiiviviuhkaeväiseksenneTranslatiiviviuhkaeväisekseen
TranslatiiviviuhkaeväiseksensäMonikon translatiiviviuhkaeväisiksi
Monikon translatiiviviuhkaeväisikseniMonikon translatiiviviuhkaeväisiksesi
Monikon translatiiviviuhkaeväisiksemmeMonikon translatiiviviuhkaeväisiksenne
Monikon translatiiviviuhkaeväisikseenMonikon translatiiviviuhkaeväisiksensä
Monikon instruktiiviviuhkaeväisinAbessiiviviuhkaeväisettä
AbessiiviviuhkaeväisettäniAbessiiviviuhkaeväisettäsi
AbessiiviviuhkaeväisettämmeAbessiiviviuhkaeväisettänne
AbessiiviviuhkaeväisettäänAbessiiviviuhkaeväisettänsä
Monikon abessiiviviuhkaeväisittäMonikon abessiiviviuhkaeväisittäni
Monikon abessiiviviuhkaeväisittäsiMonikon abessiiviviuhkaeväisittämme
Monikon abessiiviviuhkaeväisittänneMonikon abessiiviviuhkaeväisittään
Monikon abessiiviviuhkaeväisittänsäMonikon komitatiiviviuhkaeväisine
Monikon komitatiiviviuhkaeväisineniMonikon komitatiiviviuhkaeväisinesi
Monikon komitatiiviviuhkaeväisinemmeMonikon komitatiiviviuhkaeväisinenne
Monikon komitatiiviviuhkaeväisineenMonikon komitatiiviviuhkaeväisinensä
Monikon akkusatiiviviuhkaeväisetMonikon akkusatiiviviuhkaeväiseni
Monikon akkusatiiviviuhkaeväisesiMonikon akkusatiiviviuhkaeväisemme
Monikon akkusatiiviviuhkaeväisenneMonikon akkusatiiviviuhkaeväisensä
AkkusatiiviviuhkaeväiseniAkkusatiiviviuhkaeväisesi
AkkusatiiviviuhkaeväisemmeAkkusatiiviviuhkaeväisenne
Akkusatiiviviuhkaeväisensä

Luokat