| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| Monikko | jyrsimet | Genetiivi | jyrsimen |
| Monikon genetiivi | jyrsimien | Monikon genetiivi | jyrsinten |
| Partitiivi | jyrsintä | Monikon partitiivi | jyrsimiä |
| Inessiivi | jyrsimessä | Monikon inessiivi | jyrsimissä |
| Elatiivi | jyrsimestä | Monikon elatiivi | jyrsimistä |
| Illatiivi | jyrsimeen | Monikon illatiivi | jyrsimiin |
| Adessiivi | jyrsimellä | Monikon adessiivi | jyrsimillä |
| Ablatiivi | jyrsimeltä | Monikon ablatiivi | jyrsimiltä |
| Allatiivi | jyrsimelle | Monikon allatiivi | jyrsimille |
| Essiivi | jyrsimenä | Monikon essiivi | jyrsiminä |
| Translatiivi | jyrsimeksi | Monikon translatiivi | jyrsimiksi |
| Monikon instruktiivi | jyrsimin | Abessiivi | jyrsimettä |
| Monikon abessiivi | jyrsimittä | Monikon akkusatiivi | jyrsimet |