| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| 2. | |||
| Monikko | filtterit | Genetiivi | filtterin |
| Monikon genetiivi | filtterien | Monikon genetiivi | filttereiden |
| Monikon genetiivi | filttereitten | Partitiivi | filtteriä |
| Monikon partitiivi | filttereitä | Monikon partitiivi | filtterejä |
| Inessiivi | filtterissä | Monikon inessiivi | filttereissä |
| Elatiivi | filtteristä | Monikon elatiivi | filttereistä |
| Illatiivi | filtteriin | Monikon illatiivi | filttereihin |
| Adessiivi | filtterillä | Monikon adessiivi | filttereillä |
| Ablatiivi | filtteriltä | Monikon ablatiivi | filttereiltä |
| Allatiivi | filtterille | Monikon allatiivi | filttereille |
| Essiivi | filtterinä | Monikon essiivi | filttereinä |
| Translatiivi | filtteriksi | Monikon translatiivi | filttereiksi |
| Monikon instruktiivi | filtterein | Abessiivi | filtterittä |
| Monikon abessiivi | filttereittä | Monikon akkusatiivi | filtterit |