Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Verbit
1.arkikielessä

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensrälläköinYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensrälläköit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensrälläköiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensrälläköimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensrälläköitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensrälläköivät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektirälläköinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektirälläköit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektirälläköiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektirälläköimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektirälläköitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektirälläköivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensrälläköisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensrälläköisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensrälläköisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensrälläköisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensrälläköisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensrälläköisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensrälläköiYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensrälläköiköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensrälläköikäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensrälläköikää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensrälläköiköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensrälläköinen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensrälläköinetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensrälläköinee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensrälläköinemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensrälläköinette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensrälläköinevät