| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | rälläköin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | rälläköit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | rälläköi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | rälläköimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | rälläköitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | rälläköivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | rälläköin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | rälläköit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | rälläköi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | rälläköimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | rälläköitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | rälläköivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | rälläköisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | rälläköisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | rälläköisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | rälläköisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | rälläköisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | rälläköisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | rälläköi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | rälläköiköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | rälläköikäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | rälläköikää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | rälläköikööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | rälläköinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | rälläköinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | rälläköinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | rälläköinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | rälläköinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | rälläköinevät | | |