| Monikko | ampeeritunnit | Genetiivi | ampeeritunnin |
| Monikon genetiivi | ampeerituntien | Partitiivi | ampeerituntia |
| Monikon partitiivi | ampeeritunteja | Inessiivi | ampeeritunnissa |
| Monikon inessiivi | ampeeritunneissa | Elatiivi | ampeeritunnista |
| Monikon elatiivi | ampeeritunneista | Illatiivi | ampeerituntiin |
| Monikon illatiivi | ampeeritunteihin | Adessiivi | ampeeritunnilla |
| Monikon adessiivi | ampeeritunneilla | Ablatiivi | ampeeritunnilta |
| Monikon ablatiivi | ampeeritunneilta | Allatiivi | ampeeritunnille |
| Monikon allatiivi | ampeeritunneille | Essiivi | ampeerituntina |
| Monikon essiivi | ampeeritunteina | Translatiivi | ampeeritunniksi |
| Monikon translatiivi | ampeeritunneiksi | Monikon instruktiivi | ampeeritunnein |
| Abessiivi | ampeeritunnitta | Monikon abessiivi | ampeeritunneitta |
| Monikon akkusatiivi | ampeeritunnit |