| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laudoitan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | laudoitat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laudoitamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | laudoitatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laudoittavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laudoitin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laudoitit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laudoitti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laudoitimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laudoititte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laudoittivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laudoittaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | laudoittaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laudoittaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laudoittaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | laudoittaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laudoittaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | laudoita |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laudoittakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | laudoittakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | laudoittakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laudoittakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laudoittanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | laudoittanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laudoittanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laudoittanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | laudoittanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laudoittanevat |