| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | pelilaudat | Genetiivi | pelilaudan |
| Monikon genetiivi | pelilautojen | Partitiivi | pelilautaa |
| Monikon partitiivi | pelilautoja | Inessiivi | pelilaudassa |
| Monikon inessiivi | pelilaudoissa | Elatiivi | pelilaudasta |
| Monikon elatiivi | pelilaudoista | Illatiivi | pelilautaan |
| Monikon illatiivi | pelilautoihin | Adessiivi | pelilaudalla |
| Monikon adessiivi | pelilaudoilla | Ablatiivi | pelilaudalta |
| Monikon ablatiivi | pelilaudoilta | Allatiivi | pelilaudalle |
| Monikon allatiivi | pelilaudoille | Essiivi | pelilautana |
| Monikon essiivi | pelilautoina | Translatiivi | pelilaudaksi |
| Monikon translatiivi | pelilaudoiksi | Monikon instruktiivi | pelilaudoin |
| Abessiivi | pelilaudatta | Monikon abessiivi | pelilaudoitta |
| Monikon akkusatiivi | pelilaudat |