| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 5. | ||
| Monikko | halkiot | Genetiivi | halkion |
| Monikon genetiivi | halkioiden | Monikon genetiivi | halkioitten |
| Partitiivi | halkiota | Monikon partitiivi | halkioita |
| Inessiivi | halkiossa | Monikon inessiivi | halkioissa |
| Elatiivi | halkiosta | Monikon elatiivi | halkioista |
| Illatiivi | halkioon | Monikon illatiivi | halkioihin |
| Adessiivi | halkiolla | Monikon adessiivi | halkioilla |
| Ablatiivi | halkiolta | Monikon ablatiivi | halkioilta |
| Allatiivi | halkiolle | Monikon allatiivi | halkioille |
| Essiivi | halkiona | Monikon essiivi | halkioina |
| Translatiivi | halkioksi | Monikon translatiivi | halkioiksi |
| Monikon instruktiivi | halkioin | Abessiivi | halkiotta |
| Monikon abessiivi | halkioitta | Monikon akkusatiivi | halkiot |