| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ikävystytän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ikävystytät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ikävystytämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ikävystytätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ikävystyttävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävystytin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävystytit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävystytti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävystytimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävystytitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävystyttivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ikävystyttäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ikävystyttäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ikävystyttäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ikävystyttäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ikävystyttäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ikävystyttäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ikävystytä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ikävystyttäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ikävystyttäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ikävystyttäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ikävystyttäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ikävystyttänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ikävystyttänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ikävystyttänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ikävystyttänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ikävystyttänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ikävystyttänevät |