Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstörähdytänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenstörähdytät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstörähdytämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenstörähdytätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenstörähdyttävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitörähdytin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektitörähdytitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitörähdytti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitörähdytimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektitörähdytitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitörähdyttivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstörähdyttäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenstörähdyttäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenstörähdyttäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstörähdyttäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenstörähdyttäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenstörähdyttäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenstörähdytä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenstörähdyttäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenstörähdyttäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenstörähdyttäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenstörähdyttäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstörähdyttänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenstörähdyttänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenstörähdyttäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstörähdyttänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenstörähdyttänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenstörähdyttänevät