| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | уйгури |
| englanti | Uyghur, Uighur, Uyghur language |
| espanja | uigur |
| hollanti | Oeigoer |
| italia | uiguro |
| kreikka | Ουιγούρος |
| latvia | uigurs |
| liettua | uigūras |
| portugali | uigur, uigure |
| puola | język ujgurski, Ujgur |
| ranska | ouïghour, Ouïghour, Ouïgour |
| ruotsi | uiguriska, uigur |
| saksa | Uigurisch, Uigure |
| tanska | uighur |
| turkki | Uygurca |
| tšekki | ujgurština, Ujgur |
| unkari | ujgur |
| venäjä | уйгурский язык (uigurski jazyk), уйгур (uigur), уйгу́рский язы́к (uigúrski jazýk), уйгу́рский (uigúrski) |
| viro | uiguurid, uiguur, uiguuri keel |
| Monikko | uiguurit | Genetiivi | uiguurin |
| Monikon genetiivi | uiguurien | Monikon genetiivi | uiguureiden |
| Monikon genetiivi | uiguureitten | Partitiivi | uiguuria |
| Monikon partitiivi | uiguureita | Monikon partitiivi | uiguureja |
| Inessiivi | uiguurissa | Monikon inessiivi | uiguureissa |
| Elatiivi | uiguurista | Monikon elatiivi | uiguureista |
| Illatiivi | uiguuriin | Monikon illatiivi | uiguureihin |
| Adessiivi | uiguurilla | Monikon adessiivi | uiguureilla |
| Ablatiivi | uiguurilta | Monikon ablatiivi | uiguureilta |
| Allatiivi | uiguurille | Monikon allatiivi | uiguureille |
| Essiivi | uiguurina | Monikon essiivi | uiguureina |
| Translatiivi | uiguuriksi | Monikon translatiivi | uiguureiksi |
| Monikon instruktiivi | uiguurein | Abessiivi | uiguuritta |
| Monikon abessiivi | uiguureitta | Monikon akkusatiivi | uiguurit |