| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | eager |
| ruotsi | ivrig |
| Monikko | hanakat | Monikko | hanakkani |
| Monikko | hanakkasi | Monikko | hanakkamme |
| Monikko | hanakkanne | Monikko | hanakkansa |
| Genetiivi | hanakan | Genetiivi | hanakkani |
| Genetiivi | hanakkasi | Genetiivi | hanakkamme |
| Genetiivi | hanakkanne | Genetiivi | hanakkansa |
| Monikon genetiivi | hanakoiden | Monikon genetiivi | hanakoitten |
| Monikon genetiivi | hanakkojen | Monikon genetiivi | hanakoideni |
| Monikon genetiivi | hanakoitteni | Monikon genetiivi | hanakkojeni |
| Monikon genetiivi | hanakoidesi | Monikon genetiivi | hanakoittesi |
| Monikon genetiivi | hanakkojesi | Monikon genetiivi | hanakoidemme |
| Monikon genetiivi | hanakoittemme | Monikon genetiivi | hanakkojemme |
| Monikon genetiivi | hanakoidenne | Monikon genetiivi | hanakoittenne |
| Monikon genetiivi | hanakkojenne | Monikon genetiivi | hanakoidensa |
| Monikon genetiivi | hanakoittensa | Monikon genetiivi | hanakkojensa |
| Partitiivi | hanakkaa | Partitiivi | hanakkaani |
| Partitiivi | hanakkaasi | Partitiivi | hanakkaamme |
| Partitiivi | hanakkaanne | Partitiivi | hanakkaansa |
| Monikon partitiivi | hanakoita | Monikon partitiivi | hanakkoja |
| Monikon partitiivi | hanakoitani | Monikon partitiivi | hanakkojani |
| Monikon partitiivi | hanakoitasi | Monikon partitiivi | hanakkojasi |
| Monikon partitiivi | hanakoitamme | Monikon partitiivi | hanakkojamme |
| Monikon partitiivi | hanakoitanne | Monikon partitiivi | hanakkojanne |
| Monikon partitiivi | hanakoitaan | Monikon partitiivi | hanakkojaan |
| Monikon partitiivi | hanakoitansa | Monikon partitiivi | hanakkojansa |
| Inessiivi | hanakassa | Inessiivi | hanakassani |
| Inessiivi | hanakassasi | Inessiivi | hanakassamme |
| Inessiivi | hanakassanne | Inessiivi | hanakassaan |
| Inessiivi | hanakassansa | Monikon inessiivi | hanakoissa |
| Monikon inessiivi | hanakoissani | Monikon inessiivi | hanakoissasi |
| Monikon inessiivi | hanakoissamme | Monikon inessiivi | hanakoissanne |
| Monikon inessiivi | hanakoissaan | Monikon inessiivi | hanakoissansa |
| Elatiivi | hanakasta | Elatiivi | hanakastani |
| Elatiivi | hanakastasi | Elatiivi | hanakastamme |
| Elatiivi | hanakastanne | Elatiivi | hanakastaan |
| Elatiivi | hanakastansa | Monikon elatiivi | hanakoista |
| Monikon elatiivi | hanakoistani | Monikon elatiivi | hanakoistasi |
| Monikon elatiivi | hanakoistamme | Monikon elatiivi | hanakoistanne |
| Monikon elatiivi | hanakoistaan | Monikon elatiivi | hanakoistansa |
| Illatiivi | hanakkaan | Illatiivi | hanakkaani |
| Illatiivi | hanakkaasi | Illatiivi | hanakkaamme |
| Illatiivi | hanakkaanne | Illatiivi | hanakkaansa |
| Monikon illatiivi | hanakoihin | Monikon illatiivi | hanakkoihin |
| Monikon illatiivi | hanakoihini | Monikon illatiivi | hanakkoihini |
| Monikon illatiivi | hanakoihisi | Monikon illatiivi | hanakkoihisi |
| Monikon illatiivi | hanakoihimme | Monikon illatiivi | hanakkoihimme |
| Monikon illatiivi | hanakoihinne | Monikon illatiivi | hanakkoihinne |
| Monikon illatiivi | hanakoihinsa | Monikon illatiivi | hanakkoihinsa |
| Adessiivi | hanakalla | Adessiivi | hanakallani |
| Adessiivi | hanakallasi | Adessiivi | hanakallamme |
| Adessiivi | hanakallanne | Adessiivi | hanakallaan |
| Adessiivi | hanakallansa | Monikon adessiivi | hanakoilla |
| Monikon adessiivi | hanakoillani | Monikon adessiivi | hanakoillasi |
| Monikon adessiivi | hanakoillamme | Monikon adessiivi | hanakoillanne |
| Monikon adessiivi | hanakoillaan | Monikon adessiivi | hanakoillansa |
| Ablatiivi | hanakalta | Ablatiivi | hanakaltani |
| Ablatiivi | hanakaltasi | Ablatiivi | hanakaltamme |
| Ablatiivi | hanakaltanne | Ablatiivi | hanakaltaan |
| Ablatiivi | hanakaltansa | Monikon ablatiivi | hanakoilta |
| Monikon ablatiivi | hanakoiltani | Monikon ablatiivi | hanakoiltasi |
| Monikon ablatiivi | hanakoiltamme | Monikon ablatiivi | hanakoiltanne |
| Monikon ablatiivi | hanakoiltaan | Monikon ablatiivi | hanakoiltansa |
| Allatiivi | hanakalle | Allatiivi | hanakalleni |
| Allatiivi | hanakallesi | Allatiivi | hanakallemme |
| Allatiivi | hanakallenne | Allatiivi | hanakalleen |
| Allatiivi | hanakallensa | Monikon allatiivi | hanakoille |
| Monikon allatiivi | hanakoilleni | Monikon allatiivi | hanakoillesi |
| Monikon allatiivi | hanakoillemme | Monikon allatiivi | hanakoillenne |
| Monikon allatiivi | hanakoilleen | Monikon allatiivi | hanakoillensa |
| Essiivi | hanakkana | Essiivi | hanakkanani |
| Essiivi | hanakkanasi | Essiivi | hanakkanamme |
| Essiivi | hanakkananne | Essiivi | hanakkanaan |
| Essiivi | hanakkanansa | Monikon essiivi | hanakkoina |
| Monikon essiivi | hanakkoinani | Monikon essiivi | hanakkoinasi |
| Monikon essiivi | hanakkoinamme | Monikon essiivi | hanakkoinanne |
| Monikon essiivi | hanakkoinaan | Monikon essiivi | hanakkoinansa |
| Translatiivi | hanakaksi | Translatiivi | hanakakseni |
| Translatiivi | hanakaksesi | Translatiivi | hanakaksemme |
| Translatiivi | hanakaksenne | Translatiivi | hanakakseen |
| Translatiivi | hanakaksensa | Monikon translatiivi | hanakoiksi |
| Monikon translatiivi | hanakoikseni | Monikon translatiivi | hanakoiksesi |
| Monikon translatiivi | hanakoiksemme | Monikon translatiivi | hanakoiksenne |
| Monikon translatiivi | hanakoikseen | Monikon translatiivi | hanakoiksensa |
| Monikon instruktiivi | hanakoin | Abessiivi | hanakatta |
| Abessiivi | hanakattani | Abessiivi | hanakattasi |
| Abessiivi | hanakattamme | Abessiivi | hanakattanne |
| Abessiivi | hanakattaan | Abessiivi | hanakattansa |
| Monikon abessiivi | hanakoitta | Monikon abessiivi | hanakoittani |
| Monikon abessiivi | hanakoittasi | Monikon abessiivi | hanakoittamme |
| Monikon abessiivi | hanakoittanne | Monikon abessiivi | hanakoittaan |
| Monikon abessiivi | hanakoittansa | Monikon komitatiivi | hanakkoine |
| Monikon komitatiivi | hanakkoineni | Monikon komitatiivi | hanakkoinesi |
| Monikon komitatiivi | hanakkoinemme | Monikon komitatiivi | hanakkoinenne |
| Monikon komitatiivi | hanakkoineen | Monikon komitatiivi | hanakkoinensa |
| Komparatiivi | hanakampi | Superlatiivi | hanakin |
| Superlatiivi | hanakoin | Monikon akkusatiivi | hanakat |
| Monikon akkusatiivi | hanakkani | Monikon akkusatiivi | hanakkasi |
| Monikon akkusatiivi | hanakkamme | Monikon akkusatiivi | hanakkanne |
| Monikon akkusatiivi | hanakkansa | Akkusatiivi | hanakkani |
| Akkusatiivi | hanakkasi | Akkusatiivi | hanakkamme |
| Akkusatiivi | hanakkanne | Akkusatiivi | hanakkansa |