| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | forested, wooded, bosky |
| espanja | selvático, boscoso |
| ranska | boisé |
| ruotsi | skogig, skogsbeklädd |
| venäjä | лесистый (lesistyi) |
| Monikko | metsäiset | Monikko | metsäiseni |
| Monikko | metsäisesi | Monikko | metsäisemme |
| Monikko | metsäisenne | Monikko | metsäisensä |
| Genetiivi | metsäisen | Genetiivi | metsäiseni |
| Genetiivi | metsäisesi | Genetiivi | metsäisemme |
| Genetiivi | metsäisenne | Genetiivi | metsäisensä |
| Monikon genetiivi | metsäisten | Monikon genetiivi | metsäisien |
| Monikon genetiivi | metsäisteni | Monikon genetiivi | metsäisieni |
| Monikon genetiivi | metsäistesi | Monikon genetiivi | metsäisiesi |
| Monikon genetiivi | metsäistemme | Monikon genetiivi | metsäisiemme |
| Monikon genetiivi | metsäistenne | Monikon genetiivi | metsäisienne |
| Monikon genetiivi | metsäistensä | Monikon genetiivi | metsäisiensä |
| Partitiivi | metsäistä | Partitiivi | metsäistäni |
| Partitiivi | metsäistäsi | Partitiivi | metsäistämme |
| Partitiivi | metsäistänne | Partitiivi | metsäistään |
| Partitiivi | metsäistänsä | Monikon partitiivi | metsäisiä |
| Monikon partitiivi | metsäisiäni | Monikon partitiivi | metsäisiäsi |
| Monikon partitiivi | metsäisiämme | Monikon partitiivi | metsäisiänne |
| Monikon partitiivi | metsäisiään | Monikon partitiivi | metsäisiänsä |
| Inessiivi | metsäisessä | Inessiivi | metsäisessäni |
| Inessiivi | metsäisessäsi | Inessiivi | metsäisessämme |
| Inessiivi | metsäisessänne | Inessiivi | metsäisessään |
| Inessiivi | metsäisessänsä | Monikon inessiivi | metsäisissä |
| Monikon inessiivi | metsäisissäni | Monikon inessiivi | metsäisissäsi |
| Monikon inessiivi | metsäisissämme | Monikon inessiivi | metsäisissänne |
| Monikon inessiivi | metsäisissään | Monikon inessiivi | metsäisissänsä |
| Elatiivi | metsäisestä | Elatiivi | metsäisestäni |
| Elatiivi | metsäisestäsi | Elatiivi | metsäisestämme |
| Elatiivi | metsäisestänne | Elatiivi | metsäisestään |
| Elatiivi | metsäisestänsä | Monikon elatiivi | metsäisistä |
| Monikon elatiivi | metsäisistäni | Monikon elatiivi | metsäisistäsi |
| Monikon elatiivi | metsäisistämme | Monikon elatiivi | metsäisistänne |
| Monikon elatiivi | metsäisistään | Monikon elatiivi | metsäisistänsä |
| Illatiivi | metsäiseen | Illatiivi | metsäiseeni |
| Illatiivi | metsäiseesi | Illatiivi | metsäiseemme |
| Illatiivi | metsäiseenne | Illatiivi | metsäiseensä |
| Monikon illatiivi | metsäisiin | Monikon illatiivi | metsäisiini |
| Monikon illatiivi | metsäisiisi | Monikon illatiivi | metsäisiimme |
| Monikon illatiivi | metsäisiinne | Monikon illatiivi | metsäisiinsä |
| Adessiivi | metsäisellä | Adessiivi | metsäiselläni |
| Adessiivi | metsäiselläsi | Adessiivi | metsäisellämme |
| Adessiivi | metsäisellänne | Adessiivi | metsäisellään |
| Adessiivi | metsäisellänsä | Monikon adessiivi | metsäisillä |
| Monikon adessiivi | metsäisilläni | Monikon adessiivi | metsäisilläsi |
| Monikon adessiivi | metsäisillämme | Monikon adessiivi | metsäisillänne |
| Monikon adessiivi | metsäisillään | Monikon adessiivi | metsäisillänsä |
| Ablatiivi | metsäiseltä | Ablatiivi | metsäiseltäni |
| Ablatiivi | metsäiseltäsi | Ablatiivi | metsäiseltämme |
| Ablatiivi | metsäiseltänne | Ablatiivi | metsäiseltään |
| Ablatiivi | metsäiseltänsä | Monikon ablatiivi | metsäisiltä |
| Monikon ablatiivi | metsäisiltäni | Monikon ablatiivi | metsäisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | metsäisiltämme | Monikon ablatiivi | metsäisiltänne |
| Monikon ablatiivi | metsäisiltään | Monikon ablatiivi | metsäisiltänsä |
| Allatiivi | metsäiselle | Allatiivi | metsäiselleni |
| Allatiivi | metsäisellesi | Allatiivi | metsäisellemme |
| Allatiivi | metsäisellenne | Allatiivi | metsäiselleen |
| Allatiivi | metsäisellensä | Monikon allatiivi | metsäisille |
| Monikon allatiivi | metsäisilleni | Monikon allatiivi | metsäisillesi |
| Monikon allatiivi | metsäisillemme | Monikon allatiivi | metsäisillenne |
| Monikon allatiivi | metsäisilleen | Monikon allatiivi | metsäisillensä |
| Essiivi | metsäisenä | Essiivi | metsäisenäni |
| Essiivi | metsäisenäsi | Essiivi | metsäisenämme |
| Essiivi | metsäisenänne | Essiivi | metsäisenään |
| Essiivi | metsäisenänsä | Monikon essiivi | metsäisinä |
| Monikon essiivi | metsäisinäni | Monikon essiivi | metsäisinäsi |
| Monikon essiivi | metsäisinämme | Monikon essiivi | metsäisinänne |
| Monikon essiivi | metsäisinään | Monikon essiivi | metsäisinänsä |
| Translatiivi | metsäiseksi | Translatiivi | metsäisekseni |
| Translatiivi | metsäiseksesi | Translatiivi | metsäiseksemme |
| Translatiivi | metsäiseksenne | Translatiivi | metsäisekseen |
| Translatiivi | metsäiseksensä | Monikon translatiivi | metsäisiksi |
| Monikon translatiivi | metsäisikseni | Monikon translatiivi | metsäisiksesi |
| Monikon translatiivi | metsäisiksemme | Monikon translatiivi | metsäisiksenne |
| Monikon translatiivi | metsäisikseen | Monikon translatiivi | metsäisiksensä |
| Monikon instruktiivi | metsäisin | Abessiivi | metsäisettä |
| Abessiivi | metsäisettäni | Abessiivi | metsäisettäsi |
| Abessiivi | metsäisettämme | Abessiivi | metsäisettänne |
| Abessiivi | metsäisettään | Abessiivi | metsäisettänsä |
| Monikon abessiivi | metsäisittä | Monikon abessiivi | metsäisittäni |
| Monikon abessiivi | metsäisittäsi | Monikon abessiivi | metsäisittämme |
| Monikon abessiivi | metsäisittänne | Monikon abessiivi | metsäisittään |
| Monikon abessiivi | metsäisittänsä | Monikon komitatiivi | metsäisine |
| Monikon komitatiivi | metsäisineni | Monikon komitatiivi | metsäisinesi |
| Monikon komitatiivi | metsäisinemme | Monikon komitatiivi | metsäisinenne |
| Monikon komitatiivi | metsäisineen | Monikon komitatiivi | metsäisinensä |
| Komparatiivi | metsäisempi | Superlatiivi | metsäisin |
| Monikon akkusatiivi | metsäiset | Monikon akkusatiivi | metsäiseni |
| Monikon akkusatiivi | metsäisesi | Monikon akkusatiivi | metsäisemme |
| Monikon akkusatiivi | metsäisenne | Monikon akkusatiivi | metsäisensä |
| Akkusatiivi | metsäiseni | Akkusatiivi | metsäisesi |
| Akkusatiivi | metsäisemme | Akkusatiivi | metsäisenne |
| Akkusatiivi | metsäisensä |