| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| Monikko | kääreet | Genetiivi | kääreen |
| Monikon genetiivi | kääreiden | Monikon genetiivi | kääreitten |
| Partitiivi | käärettä | Monikon partitiivi | kääreitä |
| Inessiivi | kääreessä | Monikon inessiivi | kääreissä |
| Elatiivi | kääreestä | Monikon elatiivi | kääreistä |
| Illatiivi | kääreeseen | Monikon illatiivi | kääreisiin |
| Monikon illatiivi | kääreihin | Adessiivi | kääreellä |
| Monikon adessiivi | kääreillä | Ablatiivi | kääreeltä |
| Monikon ablatiivi | kääreiltä | Allatiivi | kääreelle |
| Monikon allatiivi | kääreille | Essiivi | kääreenä |
| Monikon essiivi | kääreinä | Translatiivi | kääreeksi |
| Monikon translatiivi | kääreiksi | Monikon instruktiivi | käärein |
| Abessiivi | kääreettä | Monikon abessiivi | kääreittä |
| Monikon akkusatiivi | kääreet |