| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | valoisuudet | Genetiivi | valoisuuden |
| Monikon genetiivi | valoisuuksien | Partitiivi | valoisuutta |
| Monikon partitiivi | valoisuuksia | Inessiivi | valoisuudessa |
| Monikon inessiivi | valoisuuksissa | Elatiivi | valoisuudesta |
| Monikon elatiivi | valoisuuksista | Illatiivi | valoisuuteen |
| Monikon illatiivi | valoisuuksiin | Adessiivi | valoisuudella |
| Monikon adessiivi | valoisuuksilla | Ablatiivi | valoisuudelta |
| Monikon ablatiivi | valoisuuksilta | Allatiivi | valoisuudelle |
| Monikon allatiivi | valoisuuksille | Essiivi | valoisuutena |
| Monikon essiivi | valoisuuksina | Translatiivi | valoisuudeksi |
| Monikon translatiivi | valoisuuksiksi | Monikon instruktiivi | valoisuuksin |
| Abessiivi | valoisuudetta | Monikon abessiivi | valoisuuksitta |
| Monikon akkusatiivi | valoisuudet |