| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | ||
| 2. | consist (jostakin) | |
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| 8. | compose (jostakin) | |
| 9. | comprise (jostakin) | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | muodostun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | muodostut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | muodostuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | muodostumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | muodostutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | muodostuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | muodostuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | muodostuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | muodostui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | muodostuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | muodostuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | muodostuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | muodostuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | muodostuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | muodostuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | muodostuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | muodostuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | muodostuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | muodostu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | muodostukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | muodostukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | muodostukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | muodostukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | muodostunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | muodostunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | muodostunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | muodostunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | muodostunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | muodostunevat |