| Monikko | tehosteet | Genetiivi | tehosteen |
| Monikon genetiivi | tehosteiden | Monikon genetiivi | tehosteitten |
| Partitiivi | tehostetta | Monikon partitiivi | tehosteita |
| Inessiivi | tehosteessa | Monikon inessiivi | tehosteissa |
| Elatiivi | tehosteesta | Monikon elatiivi | tehosteista |
| Illatiivi | tehosteeseen | Monikon illatiivi | tehosteisiin |
| Monikon illatiivi | tehosteihin | Adessiivi | tehosteella |
| Monikon adessiivi | tehosteilla | Ablatiivi | tehosteelta |
| Monikon ablatiivi | tehosteilta | Allatiivi | tehosteelle |
| Monikon allatiivi | tehosteille | Essiivi | tehosteena |
| Monikon essiivi | tehosteina | Translatiivi | tehosteeksi |
| Monikon translatiivi | tehosteiksi | Monikon instruktiivi | tehostein |
| Abessiivi | tehosteetta | Monikon abessiivi | tehosteitta |
| Monikon akkusatiivi | tehosteet |