| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | käyristyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | käyristyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | käyristyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | käyristymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | käyristytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | käyristyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | käyristyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | käyristyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | käyristyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | käyristyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | käyristyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | käyristyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | käyristyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | käyristyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | käyristyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | käyristyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | käyristyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | käyristyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | käyristy | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | käyristyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | käyristykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | käyristykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | käyristykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | käyristynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | käyristynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | käyristynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | käyristynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | käyristynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | käyristynevät | | |