Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
2.
  • ÄäntäminenRP
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Verbi

  1. muuttua käyräksi tai käyremmäksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskäyristynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskäyristyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenskäyristyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskäyristymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenskäyristytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskäyristyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikäyristyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikäyristyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikäyristyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikäyristyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikäyristyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikäyristyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskäyristyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskäyristyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskäyristyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskäyristyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenskäyristyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskäyristyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskäyristyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskäyristyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskäyristykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenskäyristykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskäyristyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskäyristynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskäyristynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskäyristynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskäyristynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenskäyristynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskäyristynevät