| Monikko | narttukoirat | Genetiivi | narttukoiran |
| Monikon genetiivi | narttukoirien | Partitiivi | narttukoiraa |
| Monikon partitiivi | narttukoiria | Inessiivi | narttukoirassa |
| Monikon inessiivi | narttukoirissa | Elatiivi | narttukoirasta |
| Monikon elatiivi | narttukoirista | Illatiivi | narttukoiraan |
| Monikon illatiivi | narttukoiriin | Adessiivi | narttukoiralla |
| Monikon adessiivi | narttukoirilla | Ablatiivi | narttukoiralta |
| Monikon ablatiivi | narttukoirilta | Allatiivi | narttukoiralle |
| Monikon allatiivi | narttukoirille | Essiivi | narttukoirana |
| Monikon essiivi | narttukoirina | Translatiivi | narttukoiraksi |
| Monikon translatiivi | narttukoiriksi | Monikon instruktiivi | narttukoirin |
| Abessiivi | narttukoiratta | Monikon abessiivi | narttukoiritta |
| Monikon akkusatiivi | narttukoirat |