| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | narkomaniat | Genetiivi | narkomanian |
| Monikon genetiivi | narkomanioiden | Monikon genetiivi | narkomanioitten |
| Partitiivi | narkomaniaa | Monikon partitiivi | narkomanioita |
| Inessiivi | narkomaniassa | Monikon inessiivi | narkomanioissa |
| Elatiivi | narkomaniasta | Monikon elatiivi | narkomanioista |
| Illatiivi | narkomaniaan | Monikon illatiivi | narkomanioihin |
| Adessiivi | narkomanialla | Monikon adessiivi | narkomanioilla |
| Ablatiivi | narkomanialta | Monikon ablatiivi | narkomanioilta |
| Allatiivi | narkomanialle | Monikon allatiivi | narkomanioille |
| Essiivi | narkomaniana | Monikon essiivi | narkomanioina |
| Translatiivi | narkomaniaksi | Monikon translatiivi | narkomanioiksi |
| Monikon instruktiivi | narkomanioin | Abessiivi | narkomaniatta |
| Monikon abessiivi | narkomanioitta | Monikon akkusatiivi | narkomaniat |