Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkohyvämaineisetMonikkohyvämaineiseni
MonikkohyvämaineisesiMonikkohyvämaineisemme
MonikkohyvämaineisenneMonikkohyvämaineisensa
GenetiivihyvämaineisenGenetiivihyvämaineiseni
GenetiivihyvämaineisesiGenetiivihyvämaineisemme
GenetiivihyvämaineisenneGenetiivihyvämaineisensa
Monikon genetiivihyvämaineistenMonikon genetiivihyvämaineisien
Monikon genetiivihyvämaineisteniMonikon genetiivihyvämaineisieni
Monikon genetiivihyvämaineistesiMonikon genetiivihyvämaineisiesi
Monikon genetiivihyvämaineistemmeMonikon genetiivihyvämaineisiemme
Monikon genetiivihyvämaineistenneMonikon genetiivihyvämaineisienne
Monikon genetiivihyvämaineistensaMonikon genetiivihyvämaineisiensa
PartitiivihyvämaineistaPartitiivihyvämaineistani
PartitiivihyvämaineistasiPartitiivihyvämaineistamme
PartitiivihyvämaineistannePartitiivihyvämaineistaan
PartitiivihyvämaineistansaMonikon partitiivihyvämaineisia
Monikon partitiivihyvämaineisianiMonikon partitiivihyvämaineisiasi
Monikon partitiivihyvämaineisiammeMonikon partitiivihyvämaineisianne
Monikon partitiivihyvämaineisiaanMonikon partitiivihyvämaineisiansa
InessiivihyvämaineisessaInessiivihyvämaineisessani
InessiivihyvämaineisessasiInessiivihyvämaineisessamme
InessiivihyvämaineisessanneInessiivihyvämaineisessaan
InessiivihyvämaineisessansaMonikon inessiivihyvämaineisissa
Monikon inessiivihyvämaineisissaniMonikon inessiivihyvämaineisissasi
Monikon inessiivihyvämaineisissammeMonikon inessiivihyvämaineisissanne
Monikon inessiivihyvämaineisissaanMonikon inessiivihyvämaineisissansa
ElatiivihyvämaineisestaElatiivihyvämaineisestani
ElatiivihyvämaineisestasiElatiivihyvämaineisestamme
ElatiivihyvämaineisestanneElatiivihyvämaineisestaan
ElatiivihyvämaineisestansaMonikon elatiivihyvämaineisista
Monikon elatiivihyvämaineisistaniMonikon elatiivihyvämaineisistasi
Monikon elatiivihyvämaineisistammeMonikon elatiivihyvämaineisistanne
Monikon elatiivihyvämaineisistaanMonikon elatiivihyvämaineisistansa
IllatiivihyvämaineiseenIllatiivihyvämaineiseeni
IllatiivihyvämaineiseesiIllatiivihyvämaineiseemme
IllatiivihyvämaineiseenneIllatiivihyvämaineiseensa
Monikon illatiivihyvämaineisiinMonikon illatiivihyvämaineisiini
Monikon illatiivihyvämaineisiisiMonikon illatiivihyvämaineisiimme
Monikon illatiivihyvämaineisiinneMonikon illatiivihyvämaineisiinsa
AdessiivihyvämaineisellaAdessiivihyvämaineisellani
AdessiivihyvämaineisellasiAdessiivihyvämaineisellamme
AdessiivihyvämaineisellanneAdessiivihyvämaineisellaan
AdessiivihyvämaineisellansaMonikon adessiivihyvämaineisilla
Monikon adessiivihyvämaineisillaniMonikon adessiivihyvämaineisillasi
Monikon adessiivihyvämaineisillammeMonikon adessiivihyvämaineisillanne
Monikon adessiivihyvämaineisillaanMonikon adessiivihyvämaineisillansa
AblatiivihyvämaineiseltaAblatiivihyvämaineiseltani
AblatiivihyvämaineiseltasiAblatiivihyvämaineiseltamme
AblatiivihyvämaineiseltanneAblatiivihyvämaineiseltaan
AblatiivihyvämaineiseltansaMonikon ablatiivihyvämaineisilta
Monikon ablatiivihyvämaineisiltaniMonikon ablatiivihyvämaineisiltasi
Monikon ablatiivihyvämaineisiltammeMonikon ablatiivihyvämaineisiltanne
Monikon ablatiivihyvämaineisiltaanMonikon ablatiivihyvämaineisiltansa
AllatiivihyvämaineiselleAllatiivihyvämaineiselleni
AllatiivihyvämaineisellesiAllatiivihyvämaineisellemme
AllatiivihyvämaineisellenneAllatiivihyvämaineiselleen
AllatiivihyvämaineisellensaMonikon allatiivihyvämaineisille
Monikon allatiivihyvämaineisilleniMonikon allatiivihyvämaineisillesi
Monikon allatiivihyvämaineisillemmeMonikon allatiivihyvämaineisillenne
Monikon allatiivihyvämaineisilleenMonikon allatiivihyvämaineisillensa
EssiivihyvämaineisenaEssiivihyvämaineisenani
EssiivihyvämaineisenasiEssiivihyvämaineisenamme
EssiivihyvämaineisenanneEssiivihyvämaineisenaan
EssiivihyvämaineisenansaMonikon essiivihyvämaineisina
Monikon essiivihyvämaineisinaniMonikon essiivihyvämaineisinasi
Monikon essiivihyvämaineisinammeMonikon essiivihyvämaineisinanne
Monikon essiivihyvämaineisinaanMonikon essiivihyvämaineisinansa
TranslatiivihyvämaineiseksiTranslatiivihyvämaineisekseni
TranslatiivihyvämaineiseksesiTranslatiivihyvämaineiseksemme
TranslatiivihyvämaineiseksenneTranslatiivihyvämaineisekseen
TranslatiivihyvämaineiseksensaMonikon translatiivihyvämaineisiksi
Monikon translatiivihyvämaineisikseniMonikon translatiivihyvämaineisiksesi
Monikon translatiivihyvämaineisiksemmeMonikon translatiivihyvämaineisiksenne
Monikon translatiivihyvämaineisikseenMonikon translatiivihyvämaineisiksensa
Monikon instruktiivihyvämaineisinAbessiivihyvämaineisetta
AbessiivihyvämaineisettaniAbessiivihyvämaineisettasi
AbessiivihyvämaineisettammeAbessiivihyvämaineisettanne
AbessiivihyvämaineisettaanAbessiivihyvämaineisettansa
Monikon abessiivihyvämaineisittaMonikon abessiivihyvämaineisittani
Monikon abessiivihyvämaineisittasiMonikon abessiivihyvämaineisittamme
Monikon abessiivihyvämaineisittanneMonikon abessiivihyvämaineisittaan
Monikon abessiivihyvämaineisittansaMonikon komitatiivihyvämaineisine
Monikon komitatiivihyvämaineisineniMonikon komitatiivihyvämaineisinesi
Monikon komitatiivihyvämaineisinemmeMonikon komitatiivihyvämaineisinenne
Monikon komitatiivihyvämaineisineenMonikon komitatiivihyvämaineisinensa
KomparatiivihyvämaineisempiSuperlatiivihyvämaineisin
Monikon akkusatiivihyvämaineisetMonikon akkusatiivihyvämaineiseni
Monikon akkusatiivihyvämaineisesiMonikon akkusatiivihyvämaineisemme
Monikon akkusatiivihyvämaineisenneMonikon akkusatiivihyvämaineisensa
AkkusatiivihyvämaineiseniAkkusatiivihyvämaineisesi
AkkusatiivihyvämaineisemmeAkkusatiivihyvämaineisenne
Akkusatiivihyvämaineisensa