Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkomenetetytMonikkomenetettyni
MonikkomenetettysiMonikkomenetettymme
MonikkomenetettynneMonikkomenetettynsä
GenetiivimenetetynGenetiivimenetettyni
GenetiivimenetettysiGenetiivimenetettymme
GenetiivimenetettynneGenetiivimenetettynsä
Monikon genetiivimenetettyjenMonikon genetiivimenetettyjeni
Monikon genetiivimenetettyjesiMonikon genetiivimenetettyjemme
Monikon genetiivimenetettyjenneMonikon genetiivimenetettyjensä
PartitiivimenetettyäPartitiivimenetettyäni
PartitiivimenetettyäsiPartitiivimenetettyämme
PartitiivimenetettyännePartitiivimenetettyään
PartitiivimenetettyänsäMonikon partitiivimenetettyjä
Monikon partitiivimenetettyjäniMonikon partitiivimenetettyjäsi
Monikon partitiivimenetettyjämmeMonikon partitiivimenetettyjänne
Monikon partitiivimenetettyjäänMonikon partitiivimenetettyjänsä
InessiivimenetetyssäInessiivimenetetyssäni
InessiivimenetetyssäsiInessiivimenetetyssämme
InessiivimenetetyssänneInessiivimenetetyssään
InessiivimenetetyssänsäMonikon inessiivimenetetyissä
Monikon inessiivimenetetyissäniMonikon inessiivimenetetyissäsi
Monikon inessiivimenetetyissämmeMonikon inessiivimenetetyissänne
Monikon inessiivimenetetyissäänMonikon inessiivimenetetyissänsä
ElatiivimenetetystäElatiivimenetetystäni
ElatiivimenetetystäsiElatiivimenetetystämme
ElatiivimenetetystänneElatiivimenetetystään
ElatiivimenetetystänsäMonikon elatiivimenetetyistä
Monikon elatiivimenetetyistäniMonikon elatiivimenetetyistäsi
Monikon elatiivimenetetyistämmeMonikon elatiivimenetetyistänne
Monikon elatiivimenetetyistäänMonikon elatiivimenetetyistänsä
IllatiivimenetettyynIllatiivimenetettyyni
IllatiivimenetettyysiIllatiivimenetettyymme
IllatiivimenetettyynneIllatiivimenetettyynsä
Monikon illatiivimenetettyihinMonikon illatiivimenetettyihini
Monikon illatiivimenetettyihisiMonikon illatiivimenetettyihimme
Monikon illatiivimenetettyihinneMonikon illatiivimenetettyihinsä
AdessiivimenetetylläAdessiivimenetetylläni
AdessiivimenetetylläsiAdessiivimenetetyllämme
AdessiivimenetetyllänneAdessiivimenetetyllään
AdessiivimenetetyllänsäMonikon adessiivimenetetyillä
Monikon adessiivimenetetyilläniMonikon adessiivimenetetyilläsi
Monikon adessiivimenetetyillämmeMonikon adessiivimenetetyillänne
Monikon adessiivimenetetyilläänMonikon adessiivimenetetyillänsä
AblatiivimenetetyltäAblatiivimenetetyltäni
AblatiivimenetetyltäsiAblatiivimenetetyltämme
AblatiivimenetetyltänneAblatiivimenetetyltään
AblatiivimenetetyltänsäMonikon ablatiivimenetetyiltä
Monikon ablatiivimenetetyiltäniMonikon ablatiivimenetetyiltäsi
Monikon ablatiivimenetetyiltämmeMonikon ablatiivimenetetyiltänne
Monikon ablatiivimenetetyiltäänMonikon ablatiivimenetetyiltänsä
AllatiivimenetetylleAllatiivimenetetylleni
AllatiivimenetetyllesiAllatiivimenetetyllemme
AllatiivimenetetyllenneAllatiivimenetetylleen
AllatiivimenetetyllensäMonikon allatiivimenetetyille
Monikon allatiivimenetetyilleniMonikon allatiivimenetetyillesi
Monikon allatiivimenetetyillemmeMonikon allatiivimenetetyillenne
Monikon allatiivimenetetyilleenMonikon allatiivimenetetyillensä
EssiivimenetettynäEssiivimenetettynäni
EssiivimenetettynäsiEssiivimenetettynämme
EssiivimenetettynänneEssiivimenetettynään
EssiivimenetettynänsäMonikon essiivimenetettyinä
Monikon essiivimenetettyinäniMonikon essiivimenetettyinäsi
Monikon essiivimenetettyinämmeMonikon essiivimenetettyinänne
Monikon essiivimenetettyinäänMonikon essiivimenetettyinänsä
TranslatiivimenetetyksiTranslatiivimenetetykseni
TranslatiivimenetetyksesiTranslatiivimenetetyksemme
TranslatiivimenetetyksenneTranslatiivimenetetykseen
TranslatiivimenetetyksensäMonikon translatiivimenetetyiksi
Monikon translatiivimenetetyikseniMonikon translatiivimenetetyiksesi
Monikon translatiivimenetetyiksemmeMonikon translatiivimenetetyiksenne
Monikon translatiivimenetetyikseenMonikon translatiivimenetetyiksensä
Monikon instruktiivimenetetyinAbessiivimenetetyttä
AbessiivimenetetyttäniAbessiivimenetetyttäsi
AbessiivimenetetyttämmeAbessiivimenetetyttänne
AbessiivimenetetyttäänAbessiivimenetetyttänsä
Monikon abessiivimenetetyittäMonikon abessiivimenetetyittäni
Monikon abessiivimenetetyittäsiMonikon abessiivimenetetyittämme
Monikon abessiivimenetetyittänneMonikon abessiivimenetetyittään
Monikon abessiivimenetetyittänsäMonikon komitatiivimenetettyine
Monikon komitatiivimenetettyineniMonikon komitatiivimenetettyinesi
Monikon komitatiivimenetettyinemmeMonikon komitatiivimenetettyinenne
Monikon komitatiivimenetettyineenMonikon komitatiivimenetettyinensä
Monikon akkusatiivimenetetytMonikon akkusatiivimenetettyni
Monikon akkusatiivimenetettysiMonikon akkusatiivimenetettymme
Monikon akkusatiivimenetettynneMonikon akkusatiivimenetettynsä
AkkusatiivimenetettyniAkkusatiivimenetettysi
AkkusatiivimenetettymmeAkkusatiivimenetettynne
Akkusatiivimenetettynsä