| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | perdido {m} |
| Monikko | menetetyt | Monikko | menetettyni |
| Monikko | menetettysi | Monikko | menetettymme |
| Monikko | menetettynne | Monikko | menetettynsä |
| Genetiivi | menetetyn | Genetiivi | menetettyni |
| Genetiivi | menetettysi | Genetiivi | menetettymme |
| Genetiivi | menetettynne | Genetiivi | menetettynsä |
| Monikon genetiivi | menetettyjen | Monikon genetiivi | menetettyjeni |
| Monikon genetiivi | menetettyjesi | Monikon genetiivi | menetettyjemme |
| Monikon genetiivi | menetettyjenne | Monikon genetiivi | menetettyjensä |
| Partitiivi | menetettyä | Partitiivi | menetettyäni |
| Partitiivi | menetettyäsi | Partitiivi | menetettyämme |
| Partitiivi | menetettyänne | Partitiivi | menetettyään |
| Partitiivi | menetettyänsä | Monikon partitiivi | menetettyjä |
| Monikon partitiivi | menetettyjäni | Monikon partitiivi | menetettyjäsi |
| Monikon partitiivi | menetettyjämme | Monikon partitiivi | menetettyjänne |
| Monikon partitiivi | menetettyjään | Monikon partitiivi | menetettyjänsä |
| Inessiivi | menetetyssä | Inessiivi | menetetyssäni |
| Inessiivi | menetetyssäsi | Inessiivi | menetetyssämme |
| Inessiivi | menetetyssänne | Inessiivi | menetetyssään |
| Inessiivi | menetetyssänsä | Monikon inessiivi | menetetyissä |
| Monikon inessiivi | menetetyissäni | Monikon inessiivi | menetetyissäsi |
| Monikon inessiivi | menetetyissämme | Monikon inessiivi | menetetyissänne |
| Monikon inessiivi | menetetyissään | Monikon inessiivi | menetetyissänsä |
| Elatiivi | menetetystä | Elatiivi | menetetystäni |
| Elatiivi | menetetystäsi | Elatiivi | menetetystämme |
| Elatiivi | menetetystänne | Elatiivi | menetetystään |
| Elatiivi | menetetystänsä | Monikon elatiivi | menetetyistä |
| Monikon elatiivi | menetetyistäni | Monikon elatiivi | menetetyistäsi |
| Monikon elatiivi | menetetyistämme | Monikon elatiivi | menetetyistänne |
| Monikon elatiivi | menetetyistään | Monikon elatiivi | menetetyistänsä |
| Illatiivi | menetettyyn | Illatiivi | menetettyyni |
| Illatiivi | menetettyysi | Illatiivi | menetettyymme |
| Illatiivi | menetettyynne | Illatiivi | menetettyynsä |
| Monikon illatiivi | menetettyihin | Monikon illatiivi | menetettyihini |
| Monikon illatiivi | menetettyihisi | Monikon illatiivi | menetettyihimme |
| Monikon illatiivi | menetettyihinne | Monikon illatiivi | menetettyihinsä |
| Adessiivi | menetetyllä | Adessiivi | menetetylläni |
| Adessiivi | menetetylläsi | Adessiivi | menetetyllämme |
| Adessiivi | menetetyllänne | Adessiivi | menetetyllään |
| Adessiivi | menetetyllänsä | Monikon adessiivi | menetetyillä |
| Monikon adessiivi | menetetyilläni | Monikon adessiivi | menetetyilläsi |
| Monikon adessiivi | menetetyillämme | Monikon adessiivi | menetetyillänne |
| Monikon adessiivi | menetetyillään | Monikon adessiivi | menetetyillänsä |
| Ablatiivi | menetetyltä | Ablatiivi | menetetyltäni |
| Ablatiivi | menetetyltäsi | Ablatiivi | menetetyltämme |
| Ablatiivi | menetetyltänne | Ablatiivi | menetetyltään |
| Ablatiivi | menetetyltänsä | Monikon ablatiivi | menetetyiltä |
| Monikon ablatiivi | menetetyiltäni | Monikon ablatiivi | menetetyiltäsi |
| Monikon ablatiivi | menetetyiltämme | Monikon ablatiivi | menetetyiltänne |
| Monikon ablatiivi | menetetyiltään | Monikon ablatiivi | menetetyiltänsä |
| Allatiivi | menetetylle | Allatiivi | menetetylleni |
| Allatiivi | menetetyllesi | Allatiivi | menetetyllemme |
| Allatiivi | menetetyllenne | Allatiivi | menetetylleen |
| Allatiivi | menetetyllensä | Monikon allatiivi | menetetyille |
| Monikon allatiivi | menetetyilleni | Monikon allatiivi | menetetyillesi |
| Monikon allatiivi | menetetyillemme | Monikon allatiivi | menetetyillenne |
| Monikon allatiivi | menetetyilleen | Monikon allatiivi | menetetyillensä |
| Essiivi | menetettynä | Essiivi | menetettynäni |
| Essiivi | menetettynäsi | Essiivi | menetettynämme |
| Essiivi | menetettynänne | Essiivi | menetettynään |
| Essiivi | menetettynänsä | Monikon essiivi | menetettyinä |
| Monikon essiivi | menetettyinäni | Monikon essiivi | menetettyinäsi |
| Monikon essiivi | menetettyinämme | Monikon essiivi | menetettyinänne |
| Monikon essiivi | menetettyinään | Monikon essiivi | menetettyinänsä |
| Translatiivi | menetetyksi | Translatiivi | menetetykseni |
| Translatiivi | menetetyksesi | Translatiivi | menetetyksemme |
| Translatiivi | menetetyksenne | Translatiivi | menetetykseen |
| Translatiivi | menetetyksensä | Monikon translatiivi | menetetyiksi |
| Monikon translatiivi | menetetyikseni | Monikon translatiivi | menetetyiksesi |
| Monikon translatiivi | menetetyiksemme | Monikon translatiivi | menetetyiksenne |
| Monikon translatiivi | menetetyikseen | Monikon translatiivi | menetetyiksensä |
| Monikon instruktiivi | menetetyin | Abessiivi | menetetyttä |
| Abessiivi | menetetyttäni | Abessiivi | menetetyttäsi |
| Abessiivi | menetetyttämme | Abessiivi | menetetyttänne |
| Abessiivi | menetetyttään | Abessiivi | menetetyttänsä |
| Monikon abessiivi | menetetyittä | Monikon abessiivi | menetetyittäni |
| Monikon abessiivi | menetetyittäsi | Monikon abessiivi | menetetyittämme |
| Monikon abessiivi | menetetyittänne | Monikon abessiivi | menetetyittään |
| Monikon abessiivi | menetetyittänsä | Monikon komitatiivi | menetettyine |
| Monikon komitatiivi | menetettyineni | Monikon komitatiivi | menetettyinesi |
| Monikon komitatiivi | menetettyinemme | Monikon komitatiivi | menetettyinenne |
| Monikon komitatiivi | menetettyineen | Monikon komitatiivi | menetettyinensä |
| Monikon akkusatiivi | menetetyt | Monikon akkusatiivi | menetettyni |
| Monikon akkusatiivi | menetettysi | Monikon akkusatiivi | menetettymme |
| Monikon akkusatiivi | menetettynne | Monikon akkusatiivi | menetettynsä |
| Akkusatiivi | menetettyni | Akkusatiivi | menetettysi |
| Akkusatiivi | menetettymme | Akkusatiivi | menetettynne |
| Akkusatiivi | menetettynsä |