| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | parroting, cuckooing, mantra, catchphrase, bumper sticker, slogan, refrain, rote |
| ranska | refrain |
| tšekki | banalita, klišé |
| Monikko | hokemat | Monikko | hokemani |
| Monikko | hokemasi | Monikko | hokemamme |
| Monikko | hokemanne | Monikko | hokemansa |
| Genetiivi | hokeman | Genetiivi | hokemani |
| Genetiivi | hokemasi | Genetiivi | hokemamme |
| Genetiivi | hokemanne | Genetiivi | hokemansa |
| Monikon genetiivi | hokemien | Monikon genetiivi | hokemieni |
| Monikon genetiivi | hokemiesi | Monikon genetiivi | hokemiemme |
| Monikon genetiivi | hokemienne | Monikon genetiivi | hokemiensa |
| Partitiivi | hokemaa | Partitiivi | hokemaani |
| Partitiivi | hokemaasi | Partitiivi | hokemaamme |
| Partitiivi | hokemaanne | Partitiivi | hokemaansa |
| Monikon partitiivi | hokemia | Monikon partitiivi | hokemiani |
| Monikon partitiivi | hokemiasi | Monikon partitiivi | hokemiamme |
| Monikon partitiivi | hokemianne | Monikon partitiivi | hokemiaan |
| Monikon partitiivi | hokemiansa | Inessiivi | hokemassa |
| Inessiivi | hokemassani | Inessiivi | hokemassasi |
| Inessiivi | hokemassamme | Inessiivi | hokemassanne |
| Inessiivi | hokemassaan | Inessiivi | hokemassansa |
| Monikon inessiivi | hokemissa | Monikon inessiivi | hokemissani |
| Monikon inessiivi | hokemissasi | Monikon inessiivi | hokemissamme |
| Monikon inessiivi | hokemissanne | Monikon inessiivi | hokemissaan |
| Monikon inessiivi | hokemissansa | Elatiivi | hokemasta |
| Elatiivi | hokemastani | Elatiivi | hokemastasi |
| Elatiivi | hokemastamme | Elatiivi | hokemastanne |
| Elatiivi | hokemastaan | Elatiivi | hokemastansa |
| Monikon elatiivi | hokemista | Monikon elatiivi | hokemistani |
| Monikon elatiivi | hokemistasi | Monikon elatiivi | hokemistamme |
| Monikon elatiivi | hokemistanne | Monikon elatiivi | hokemistaan |
| Monikon elatiivi | hokemistansa | Illatiivi | hokemaan |
| Illatiivi | hokemaani | Illatiivi | hokemaasi |
| Illatiivi | hokemaamme | Illatiivi | hokemaanne |
| Illatiivi | hokemaansa | Monikon illatiivi | hokemiin |
| Monikon illatiivi | hokemiini | Monikon illatiivi | hokemiisi |
| Monikon illatiivi | hokemiimme | Monikon illatiivi | hokemiinne |
| Monikon illatiivi | hokemiinsa | Adessiivi | hokemalla |
| Adessiivi | hokemallani | Adessiivi | hokemallasi |
| Adessiivi | hokemallamme | Adessiivi | hokemallanne |
| Adessiivi | hokemallaan | Adessiivi | hokemallansa |
| Monikon adessiivi | hokemilla | Monikon adessiivi | hokemillani |
| Monikon adessiivi | hokemillasi | Monikon adessiivi | hokemillamme |
| Monikon adessiivi | hokemillanne | Monikon adessiivi | hokemillaan |
| Monikon adessiivi | hokemillansa | Ablatiivi | hokemalta |
| Ablatiivi | hokemaltani | Ablatiivi | hokemaltasi |
| Ablatiivi | hokemaltamme | Ablatiivi | hokemaltanne |
| Ablatiivi | hokemaltaan | Ablatiivi | hokemaltansa |
| Monikon ablatiivi | hokemilta | Monikon ablatiivi | hokemiltani |
| Monikon ablatiivi | hokemiltasi | Monikon ablatiivi | hokemiltamme |
| Monikon ablatiivi | hokemiltanne | Monikon ablatiivi | hokemiltaan |
| Monikon ablatiivi | hokemiltansa | Allatiivi | hokemalle |
| Allatiivi | hokemalleni | Allatiivi | hokemallesi |
| Allatiivi | hokemallemme | Allatiivi | hokemallenne |
| Allatiivi | hokemalleen | Allatiivi | hokemallensa |
| Monikon allatiivi | hokemille | Monikon allatiivi | hokemilleni |
| Monikon allatiivi | hokemillesi | Monikon allatiivi | hokemillemme |
| Monikon allatiivi | hokemillenne | Monikon allatiivi | hokemilleen |
| Monikon allatiivi | hokemillensa | Essiivi | hokemana |
| Essiivi | hokemanani | Essiivi | hokemanasi |
| Essiivi | hokemanamme | Essiivi | hokemananne |
| Essiivi | hokemanaan | Essiivi | hokemanansa |
| Monikon essiivi | hokemina | Monikon essiivi | hokeminani |
| Monikon essiivi | hokeminasi | Monikon essiivi | hokeminamme |
| Monikon essiivi | hokeminanne | Monikon essiivi | hokeminaan |
| Monikon essiivi | hokeminansa | Translatiivi | hokemaksi |
| Translatiivi | hokemakseni | Translatiivi | hokemaksesi |
| Translatiivi | hokemaksemme | Translatiivi | hokemaksenne |
| Translatiivi | hokemakseen | Translatiivi | hokemaksensa |
| Monikon translatiivi | hokemiksi | Monikon translatiivi | hokemikseni |
| Monikon translatiivi | hokemiksesi | Monikon translatiivi | hokemiksemme |
| Monikon translatiivi | hokemiksenne | Monikon translatiivi | hokemikseen |
| Monikon translatiivi | hokemiksensa | Monikon instruktiivi | hokemin |
| Abessiivi | hokematta | Abessiivi | hokemattani |
| Abessiivi | hokemattasi | Abessiivi | hokemattamme |
| Abessiivi | hokemattanne | Abessiivi | hokemattaan |
| Abessiivi | hokemattansa | Monikon abessiivi | hokemitta |
| Monikon abessiivi | hokemittani | Monikon abessiivi | hokemittasi |
| Monikon abessiivi | hokemittamme | Monikon abessiivi | hokemittanne |
| Monikon abessiivi | hokemittaan | Monikon abessiivi | hokemittansa |
| Monikon komitatiivi | hokemine | Monikon komitatiivi | hokemineen |
| Monikon komitatiivi | hokemineni | Monikon komitatiivi | hokeminesi |
| Monikon komitatiivi | hokeminemme | Monikon komitatiivi | hokeminenne |
| Monikon komitatiivi | hokeminensa | Monikon akkusatiivi | hokemat |
| Monikon akkusatiivi | hokemani | Monikon akkusatiivi | hokemasi |
| Monikon akkusatiivi | hokemamme | Monikon akkusatiivi | hokemanne |
| Monikon akkusatiivi | hokemansa | Akkusatiivi | hokemani |
| Akkusatiivi | hokemasi | Akkusatiivi | hokemamme |
| Akkusatiivi | hokemanne | Akkusatiivi | hokemansa |