| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | kävelytavat | Genetiivi | kävelytavan |
| Monikon genetiivi | kävelytapojen | Partitiivi | kävelytapaa |
| Monikon partitiivi | kävelytapoja | Inessiivi | kävelytavassa |
| Monikon inessiivi | kävelytavoissa | Elatiivi | kävelytavasta |
| Monikon elatiivi | kävelytavoista | Illatiivi | kävelytapaan |
| Monikon illatiivi | kävelytapoihin | Adessiivi | kävelytavalla |
| Monikon adessiivi | kävelytavoilla | Ablatiivi | kävelytavalta |
| Monikon ablatiivi | kävelytavoilta | Allatiivi | kävelytavalle |
| Monikon allatiivi | kävelytavoille | Essiivi | kävelytapana |
| Monikon essiivi | kävelytapoina | Translatiivi | kävelytavaksi |
| Monikon translatiivi | kävelytavoiksi | Monikon instruktiivi | kävelytavoin |
| Abessiivi | kävelytavatta | Monikon abessiivi | kävelytavoitta |
| Monikon akkusatiivi | kävelytavat |