| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | kannulliset | Genetiivi | kannullisen |
| Monikon genetiivi | kannullisten | Monikon genetiivi | kannullisien |
| Partitiivi | kannullista | Monikon partitiivi | kannullisia |
| Inessiivi | kannullisessa | Monikon inessiivi | kannullisissa |
| Elatiivi | kannullisesta | Monikon elatiivi | kannullisista |
| Illatiivi | kannulliseen | Monikon illatiivi | kannullisiin |
| Adessiivi | kannullisella | Monikon adessiivi | kannullisilla |
| Ablatiivi | kannulliselta | Monikon ablatiivi | kannullisilta |
| Allatiivi | kannulliselle | Monikon allatiivi | kannullisille |
| Essiivi | kannullisena | Monikon essiivi | kannullisina |
| Translatiivi | kannulliseksi | Monikon translatiivi | kannullisiksi |
| Monikon instruktiivi | kannullisin | Abessiivi | kannullisetta |
| Monikon abessiivi | kannullisitta | Monikon akkusatiivi | kannulliset |