| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | talttaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | talttaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | talttaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | talttaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | talttaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | talttaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | talttasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | talttasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | talttasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | talttasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | talttasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | talttasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | talttaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | talttaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | talttaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | talttaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | talttaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | talttaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | talttaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taltatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | taltatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | taltatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taltatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taltannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | taltannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taltannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taltannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | taltannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taltannevat | | |