Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Synonyymit
(puhekieli)
hypokondrikko
(puhekieli)
hypokondrinen
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
hypochondriac
US
Määritelmät
Adjektiivi
henkilö, joka kuvittelee olevansa
sairas
;
luulotaudista
kärsivä
Taivutusmuodot
Monikko
luulotautiset
Monikko
luulotautiseni
Monikko
luulotautisesi
Monikko
luulotautisemme
Monikko
luulotautisenne
Monikko
luulotautisensa
Genetiivi
luulotautisen
Genetiivi
luulotautiseni
Genetiivi
luulotautisesi
Genetiivi
luulotautisemme
Genetiivi
luulotautisenne
Genetiivi
luulotautisensa
Monikon genetiivi
luulotautisten
Monikon genetiivi
luulotautisien
Monikon genetiivi
luulotautisteni
Monikon genetiivi
luulotautisieni
Monikon genetiivi
luulotautistesi
Monikon genetiivi
luulotautisiesi
Monikon genetiivi
luulotautistemme
Monikon genetiivi
luulotautisiemme
Monikon genetiivi
luulotautistenne
Monikon genetiivi
luulotautisienne
Monikon genetiivi
luulotautistensa
Monikon genetiivi
luulotautisiensa
Partitiivi
luulotautista
Partitiivi
luulotautistani
Partitiivi
luulotautistasi
Partitiivi
luulotautistamme
Partitiivi
luulotautistanne
Partitiivi
luulotautistaan
Partitiivi
luulotautistansa
Monikon partitiivi
luulotautisia
Monikon partitiivi
luulotautisiani
Monikon partitiivi
luulotautisiasi
Monikon partitiivi
luulotautisiamme
Monikon partitiivi
luulotautisianne
Monikon partitiivi
luulotautisiaan
Monikon partitiivi
luulotautisiansa
Inessiivi
luulotautisessa
Inessiivi
luulotautisessani
Inessiivi
luulotautisessasi
Inessiivi
luulotautisessamme
Inessiivi
luulotautisessanne
Inessiivi
luulotautisessaan
Inessiivi
luulotautisessansa
Monikon inessiivi
luulotautisissa
Monikon inessiivi
luulotautisissani
Monikon inessiivi
luulotautisissasi
Monikon inessiivi
luulotautisissamme
Monikon inessiivi
luulotautisissanne
Monikon inessiivi
luulotautisissaan
Monikon inessiivi
luulotautisissansa
Elatiivi
luulotautisesta
Elatiivi
luulotautisestani
Elatiivi
luulotautisestasi
Elatiivi
luulotautisestamme
Elatiivi
luulotautisestanne
Elatiivi
luulotautisestaan
Elatiivi
luulotautisestansa
Monikon elatiivi
luulotautisista
Monikon elatiivi
luulotautisistani
Monikon elatiivi
luulotautisistasi
Monikon elatiivi
luulotautisistamme
Monikon elatiivi
luulotautisistanne
Monikon elatiivi
luulotautisistaan
Monikon elatiivi
luulotautisistansa
Illatiivi
luulotautiseen
Illatiivi
luulotautiseeni
Illatiivi
luulotautiseesi
Illatiivi
luulotautiseemme
Illatiivi
luulotautiseenne
Illatiivi
luulotautiseensa
Monikon illatiivi
luulotautisiin
Monikon illatiivi
luulotautisiini
Monikon illatiivi
luulotautisiisi
Monikon illatiivi
luulotautisiimme
Monikon illatiivi
luulotautisiinne
Monikon illatiivi
luulotautisiinsa
Adessiivi
luulotautisella
Adessiivi
luulotautisellani
Adessiivi
luulotautisellasi
Adessiivi
luulotautisellamme
Adessiivi
luulotautisellanne
Adessiivi
luulotautisellaan
Adessiivi
luulotautisellansa
Monikon adessiivi
luulotautisilla
Monikon adessiivi
luulotautisillani
Monikon adessiivi
luulotautisillasi
Monikon adessiivi
luulotautisillamme
Monikon adessiivi
luulotautisillanne
Monikon adessiivi
luulotautisillaan
Monikon adessiivi
luulotautisillansa
Ablatiivi
luulotautiselta
Ablatiivi
luulotautiseltani
Ablatiivi
luulotautiseltasi
Ablatiivi
luulotautiseltamme
Ablatiivi
luulotautiseltanne
Ablatiivi
luulotautiseltaan
Ablatiivi
luulotautiseltansa
Monikon ablatiivi
luulotautisilta
Monikon ablatiivi
luulotautisiltani
Monikon ablatiivi
luulotautisiltasi
Monikon ablatiivi
luulotautisiltamme
Monikon ablatiivi
luulotautisiltanne
Monikon ablatiivi
luulotautisiltaan
Monikon ablatiivi
luulotautisiltansa
Allatiivi
luulotautiselle
Allatiivi
luulotautiselleni
Allatiivi
luulotautisellesi
Allatiivi
luulotautisellemme
Allatiivi
luulotautisellenne
Allatiivi
luulotautiselleen
Allatiivi
luulotautisellensa
Monikon allatiivi
luulotautisille
Monikon allatiivi
luulotautisilleni
Monikon allatiivi
luulotautisillesi
Monikon allatiivi
luulotautisillemme
Monikon allatiivi
luulotautisillenne
Monikon allatiivi
luulotautisilleen
Monikon allatiivi
luulotautisillensa
Essiivi
luulotautisena
Essiivi
luulotautisenani
Essiivi
luulotautisenasi
Essiivi
luulotautisenamme
Essiivi
luulotautisenanne
Essiivi
luulotautisenaan
Essiivi
luulotautisenansa
Monikon essiivi
luulotautisina
Monikon essiivi
luulotautisinani
Monikon essiivi
luulotautisinasi
Monikon essiivi
luulotautisinamme
Monikon essiivi
luulotautisinanne
Monikon essiivi
luulotautisinaan
Monikon essiivi
luulotautisinansa
Translatiivi
luulotautiseksi
Translatiivi
luulotautisekseni
Translatiivi
luulotautiseksesi
Translatiivi
luulotautiseksemme
Translatiivi
luulotautiseksenne
Translatiivi
luulotautisekseen
Translatiivi
luulotautiseksensa
Monikon translatiivi
luulotautisiksi
Monikon translatiivi
luulotautisikseni
Monikon translatiivi
luulotautisiksesi
Monikon translatiivi
luulotautisiksemme
Monikon translatiivi
luulotautisiksenne
Monikon translatiivi
luulotautisikseen
Monikon translatiivi
luulotautisiksensa
Monikon instruktiivi
luulotautisin
Abessiivi
luulotautisetta
Abessiivi
luulotautisettani
Abessiivi
luulotautisettasi
Abessiivi
luulotautisettamme
Abessiivi
luulotautisettanne
Abessiivi
luulotautisettaan
Abessiivi
luulotautisettansa
Monikon abessiivi
luulotautisitta
Monikon abessiivi
luulotautisittani
Monikon abessiivi
luulotautisittasi
Monikon abessiivi
luulotautisittamme
Monikon abessiivi
luulotautisittanne
Monikon abessiivi
luulotautisittaan
Monikon abessiivi
luulotautisittansa
Monikon komitatiivi
luulotautisine
Monikon komitatiivi
luulotautisineni
Monikon komitatiivi
luulotautisinesi
Monikon komitatiivi
luulotautisinemme
Monikon komitatiivi
luulotautisinenne
Monikon komitatiivi
luulotautisineen
Monikon komitatiivi
luulotautisinensa
Monikon akkusatiivi
luulotautiset
Monikon akkusatiivi
luulotautiseni
Monikon akkusatiivi
luulotautisesi
Monikon akkusatiivi
luulotautisemme
Monikon akkusatiivi
luulotautisenne
Monikon akkusatiivi
luulotautisensa
Akkusatiivi
luulotautiseni
Akkusatiivi
luulotautisesi
Akkusatiivi
luulotautisemme
Akkusatiivi
luulotautisenne
Akkusatiivi
luulotautisensa