| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kamariorkesterit | Genetiivi | kamariorkesterin |
| Monikon genetiivi | kamariorkesterien | Monikon genetiivi | kamariorkestereiden |
| Monikon genetiivi | kamariorkestereitten | Partitiivi | kamariorkesteria |
| Monikon partitiivi | kamariorkestereita | Monikon partitiivi | kamariorkestereja |
| Inessiivi | kamariorkesterissa | Monikon inessiivi | kamariorkestereissa |
| Elatiivi | kamariorkesterista | Monikon elatiivi | kamariorkestereista |
| Illatiivi | kamariorkesteriin | Monikon illatiivi | kamariorkestereihin |
| Adessiivi | kamariorkesterilla | Monikon adessiivi | kamariorkestereilla |
| Ablatiivi | kamariorkesterilta | Monikon ablatiivi | kamariorkestereilta |
| Allatiivi | kamariorkesterille | Monikon allatiivi | kamariorkestereille |
| Essiivi | kamariorkesterina | Monikon essiivi | kamariorkestereina |
| Translatiivi | kamariorkesteriksi | Monikon translatiivi | kamariorkestereiksi |
| Monikon instruktiivi | kamariorkesterein | Abessiivi | kamariorkesteritta |
| Monikon abessiivi | kamariorkestereitta | Monikon akkusatiivi | kamariorkesterit |