| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | ihmissuvut | Genetiivi | ihmissuvun |
| Monikon genetiivi | ihmissukujen | Partitiivi | ihmissukua |
| Monikon partitiivi | ihmissukuja | Inessiivi | ihmissuvussa |
| Monikon inessiivi | ihmissuvuissa | Elatiivi | ihmissuvusta |
| Monikon elatiivi | ihmissuvuista | Illatiivi | ihmissukuun |
| Monikon illatiivi | ihmissukuihin | Adessiivi | ihmissuvulla |
| Monikon adessiivi | ihmissuvuilla | Ablatiivi | ihmissuvulta |
| Monikon ablatiivi | ihmissuvuilta | Allatiivi | ihmissuvulle |
| Monikon allatiivi | ihmissuvuille | Essiivi | ihmissukuna |
| Monikon essiivi | ihmissukuina | Translatiivi | ihmissuvuksi |
| Monikon translatiivi | ihmissuvuiksi | Monikon instruktiivi | ihmissuvuin |
| Abessiivi | ihmissuvutta | Monikon abessiivi | ihmissuvuitta |
| Monikon akkusatiivi | ihmissuvut |