| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | particular |
| ruotsi | viss, diverse |
| Monikko | erinäiset | Monikko | erinäiseni |
| Monikko | erinäisesi | Monikko | erinäisemme |
| Monikko | erinäisenne | Monikko | erinäisensä |
| Genetiivi | erinäisen | Genetiivi | erinäiseni |
| Genetiivi | erinäisesi | Genetiivi | erinäisemme |
| Genetiivi | erinäisenne | Genetiivi | erinäisensä |
| Monikon genetiivi | erinäisten | Monikon genetiivi | erinäisien |
| Monikon genetiivi | erinäisteni | Monikon genetiivi | erinäisieni |
| Monikon genetiivi | erinäistesi | Monikon genetiivi | erinäisiesi |
| Monikon genetiivi | erinäistemme | Monikon genetiivi | erinäisiemme |
| Monikon genetiivi | erinäistenne | Monikon genetiivi | erinäisienne |
| Monikon genetiivi | erinäistensä | Monikon genetiivi | erinäisiensä |
| Partitiivi | erinäistä | Partitiivi | erinäistäni |
| Partitiivi | erinäistäsi | Partitiivi | erinäistämme |
| Partitiivi | erinäistänne | Partitiivi | erinäistään |
| Partitiivi | erinäistänsä | Monikon partitiivi | erinäisiä |
| Monikon partitiivi | erinäisiäni | Monikon partitiivi | erinäisiäsi |
| Monikon partitiivi | erinäisiämme | Monikon partitiivi | erinäisiänne |
| Monikon partitiivi | erinäisiään | Monikon partitiivi | erinäisiänsä |
| Inessiivi | erinäisessä | Inessiivi | erinäisessäni |
| Inessiivi | erinäisessäsi | Inessiivi | erinäisessämme |
| Inessiivi | erinäisessänne | Inessiivi | erinäisessään |
| Inessiivi | erinäisessänsä | Monikon inessiivi | erinäisissä |
| Monikon inessiivi | erinäisissäni | Monikon inessiivi | erinäisissäsi |
| Monikon inessiivi | erinäisissämme | Monikon inessiivi | erinäisissänne |
| Monikon inessiivi | erinäisissään | Monikon inessiivi | erinäisissänsä |
| Elatiivi | erinäisestä | Elatiivi | erinäisestäni |
| Elatiivi | erinäisestäsi | Elatiivi | erinäisestämme |
| Elatiivi | erinäisestänne | Elatiivi | erinäisestään |
| Elatiivi | erinäisestänsä | Monikon elatiivi | erinäisistä |
| Monikon elatiivi | erinäisistäni | Monikon elatiivi | erinäisistäsi |
| Monikon elatiivi | erinäisistämme | Monikon elatiivi | erinäisistänne |
| Monikon elatiivi | erinäisistään | Monikon elatiivi | erinäisistänsä |
| Illatiivi | erinäiseen | Illatiivi | erinäiseeni |
| Illatiivi | erinäiseesi | Illatiivi | erinäiseemme |
| Illatiivi | erinäiseenne | Illatiivi | erinäiseensä |
| Monikon illatiivi | erinäisiin | Monikon illatiivi | erinäisiini |
| Monikon illatiivi | erinäisiisi | Monikon illatiivi | erinäisiimme |
| Monikon illatiivi | erinäisiinne | Monikon illatiivi | erinäisiinsä |
| Adessiivi | erinäisellä | Adessiivi | erinäiselläni |
| Adessiivi | erinäiselläsi | Adessiivi | erinäisellämme |
| Adessiivi | erinäisellänne | Adessiivi | erinäisellään |
| Adessiivi | erinäisellänsä | Monikon adessiivi | erinäisillä |
| Monikon adessiivi | erinäisilläni | Monikon adessiivi | erinäisilläsi |
| Monikon adessiivi | erinäisillämme | Monikon adessiivi | erinäisillänne |
| Monikon adessiivi | erinäisillään | Monikon adessiivi | erinäisillänsä |
| Ablatiivi | erinäiseltä | Ablatiivi | erinäiseltäni |
| Ablatiivi | erinäiseltäsi | Ablatiivi | erinäiseltämme |
| Ablatiivi | erinäiseltänne | Ablatiivi | erinäiseltään |
| Ablatiivi | erinäiseltänsä | Monikon ablatiivi | erinäisiltä |
| Monikon ablatiivi | erinäisiltäni | Monikon ablatiivi | erinäisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | erinäisiltämme | Monikon ablatiivi | erinäisiltänne |
| Monikon ablatiivi | erinäisiltään | Monikon ablatiivi | erinäisiltänsä |
| Allatiivi | erinäiselle | Allatiivi | erinäiselleni |
| Allatiivi | erinäisellesi | Allatiivi | erinäisellemme |
| Allatiivi | erinäisellenne | Allatiivi | erinäiselleen |
| Allatiivi | erinäisellensä | Monikon allatiivi | erinäisille |
| Monikon allatiivi | erinäisilleni | Monikon allatiivi | erinäisillesi |
| Monikon allatiivi | erinäisillemme | Monikon allatiivi | erinäisillenne |
| Monikon allatiivi | erinäisilleen | Monikon allatiivi | erinäisillensä |
| Essiivi | erinäisenä | Essiivi | erinäisenäni |
| Essiivi | erinäisenäsi | Essiivi | erinäisenämme |
| Essiivi | erinäisenänne | Essiivi | erinäisenään |
| Essiivi | erinäisenänsä | Monikon essiivi | erinäisinä |
| Monikon essiivi | erinäisinäni | Monikon essiivi | erinäisinäsi |
| Monikon essiivi | erinäisinämme | Monikon essiivi | erinäisinänne |
| Monikon essiivi | erinäisinään | Monikon essiivi | erinäisinänsä |
| Translatiivi | erinäiseksi | Translatiivi | erinäisekseni |
| Translatiivi | erinäiseksesi | Translatiivi | erinäiseksemme |
| Translatiivi | erinäiseksenne | Translatiivi | erinäisekseen |
| Translatiivi | erinäiseksensä | Monikon translatiivi | erinäisiksi |
| Monikon translatiivi | erinäisikseni | Monikon translatiivi | erinäisiksesi |
| Monikon translatiivi | erinäisiksemme | Monikon translatiivi | erinäisiksenne |
| Monikon translatiivi | erinäisikseen | Monikon translatiivi | erinäisiksensä |
| Monikon instruktiivi | erinäisin | Abessiivi | erinäisettä |
| Abessiivi | erinäisettäni | Abessiivi | erinäisettäsi |
| Abessiivi | erinäisettämme | Abessiivi | erinäisettänne |
| Abessiivi | erinäisettään | Abessiivi | erinäisettänsä |
| Monikon abessiivi | erinäisittä | Monikon abessiivi | erinäisittäni |
| Monikon abessiivi | erinäisittäsi | Monikon abessiivi | erinäisittämme |
| Monikon abessiivi | erinäisittänne | Monikon abessiivi | erinäisittään |
| Monikon abessiivi | erinäisittänsä | Monikon komitatiivi | erinäisine |
| Monikon komitatiivi | erinäisineni | Monikon komitatiivi | erinäisinesi |
| Monikon komitatiivi | erinäisinemme | Monikon komitatiivi | erinäisinenne |
| Monikon komitatiivi | erinäisineen | Monikon komitatiivi | erinäisinensä |
| Komparatiivi | erinäisempi | Superlatiivi | erinäisin |
| Monikon akkusatiivi | erinäiset | Monikon akkusatiivi | erinäiseni |
| Monikon akkusatiivi | erinäisesi | Monikon akkusatiivi | erinäisemme |
| Monikon akkusatiivi | erinäisenne | Monikon akkusatiivi | erinäisensä |
| Akkusatiivi | erinäiseni | Akkusatiivi | erinäisesi |
| Akkusatiivi | erinäisemme | Akkusatiivi | erinäisenne |
| Akkusatiivi | erinäisensä |