Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantiparticular
ruotsiviss, diverse

Määritelmät

Adjektiivi

  1. eräät, muutamat (monikollinen merkitys)
  2. jotkut
  3. aika monet, moninaiset, useat, lukuisat, lukemattomat (arkikielinen merkitys)

Esimerkit

  • Erinäiset tahot ovat osoittautuneet epäluotettaviksi.
  • Erinäinen joukko on ollut asialla.
  • Erinäiset työt hänen tuotannostaan ovat herättäneet mielenkiintoni.

Taivutusmuodot

MonikkoerinäisetMonikkoerinäiseni
MonikkoerinäisesiMonikkoerinäisemme
MonikkoerinäisenneMonikkoerinäisensä
GenetiivierinäisenGenetiivierinäiseni
GenetiivierinäisesiGenetiivierinäisemme
GenetiivierinäisenneGenetiivierinäisensä
Monikon genetiivierinäistenMonikon genetiivierinäisien
Monikon genetiivierinäisteniMonikon genetiivierinäisieni
Monikon genetiivierinäistesiMonikon genetiivierinäisiesi
Monikon genetiivierinäistemmeMonikon genetiivierinäisiemme
Monikon genetiivierinäistenneMonikon genetiivierinäisienne
Monikon genetiivierinäistensäMonikon genetiivierinäisiensä
PartitiivierinäistäPartitiivierinäistäni
PartitiivierinäistäsiPartitiivierinäistämme
PartitiivierinäistännePartitiivierinäistään
PartitiivierinäistänsäMonikon partitiivierinäisiä
Monikon partitiivierinäisiäniMonikon partitiivierinäisiäsi
Monikon partitiivierinäisiämmeMonikon partitiivierinäisiänne
Monikon partitiivierinäisiäänMonikon partitiivierinäisiänsä
InessiivierinäisessäInessiivierinäisessäni
InessiivierinäisessäsiInessiivierinäisessämme
InessiivierinäisessänneInessiivierinäisessään
InessiivierinäisessänsäMonikon inessiivierinäisissä
Monikon inessiivierinäisissäniMonikon inessiivierinäisissäsi
Monikon inessiivierinäisissämmeMonikon inessiivierinäisissänne
Monikon inessiivierinäisissäänMonikon inessiivierinäisissänsä
ElatiivierinäisestäElatiivierinäisestäni
ElatiivierinäisestäsiElatiivierinäisestämme
ElatiivierinäisestänneElatiivierinäisestään
ElatiivierinäisestänsäMonikon elatiivierinäisistä
Monikon elatiivierinäisistäniMonikon elatiivierinäisistäsi
Monikon elatiivierinäisistämmeMonikon elatiivierinäisistänne
Monikon elatiivierinäisistäänMonikon elatiivierinäisistänsä
IllatiivierinäiseenIllatiivierinäiseeni
IllatiivierinäiseesiIllatiivierinäiseemme
IllatiivierinäiseenneIllatiivierinäiseensä
Monikon illatiivierinäisiinMonikon illatiivierinäisiini
Monikon illatiivierinäisiisiMonikon illatiivierinäisiimme
Monikon illatiivierinäisiinneMonikon illatiivierinäisiinsä
AdessiivierinäiselläAdessiivierinäiselläni
AdessiivierinäiselläsiAdessiivierinäisellämme
AdessiivierinäisellänneAdessiivierinäisellään
AdessiivierinäisellänsäMonikon adessiivierinäisillä
Monikon adessiivierinäisilläniMonikon adessiivierinäisilläsi
Monikon adessiivierinäisillämmeMonikon adessiivierinäisillänne
Monikon adessiivierinäisilläänMonikon adessiivierinäisillänsä
AblatiivierinäiseltäAblatiivierinäiseltäni
AblatiivierinäiseltäsiAblatiivierinäiseltämme
AblatiivierinäiseltänneAblatiivierinäiseltään
AblatiivierinäiseltänsäMonikon ablatiivierinäisiltä
Monikon ablatiivierinäisiltäniMonikon ablatiivierinäisiltäsi
Monikon ablatiivierinäisiltämmeMonikon ablatiivierinäisiltänne
Monikon ablatiivierinäisiltäänMonikon ablatiivierinäisiltänsä
AllatiivierinäiselleAllatiivierinäiselleni
AllatiivierinäisellesiAllatiivierinäisellemme
AllatiivierinäisellenneAllatiivierinäiselleen
AllatiivierinäisellensäMonikon allatiivierinäisille
Monikon allatiivierinäisilleniMonikon allatiivierinäisillesi
Monikon allatiivierinäisillemmeMonikon allatiivierinäisillenne
Monikon allatiivierinäisilleenMonikon allatiivierinäisillensä
EssiivierinäisenäEssiivierinäisenäni
EssiivierinäisenäsiEssiivierinäisenämme
EssiivierinäisenänneEssiivierinäisenään
EssiivierinäisenänsäMonikon essiivierinäisinä
Monikon essiivierinäisinäniMonikon essiivierinäisinäsi
Monikon essiivierinäisinämmeMonikon essiivierinäisinänne
Monikon essiivierinäisinäänMonikon essiivierinäisinänsä
TranslatiivierinäiseksiTranslatiivierinäisekseni
TranslatiivierinäiseksesiTranslatiivierinäiseksemme
TranslatiivierinäiseksenneTranslatiivierinäisekseen
TranslatiivierinäiseksensäMonikon translatiivierinäisiksi
Monikon translatiivierinäisikseniMonikon translatiivierinäisiksesi
Monikon translatiivierinäisiksemmeMonikon translatiivierinäisiksenne
Monikon translatiivierinäisikseenMonikon translatiivierinäisiksensä
Monikon instruktiivierinäisinAbessiivierinäisettä
AbessiivierinäisettäniAbessiivierinäisettäsi
AbessiivierinäisettämmeAbessiivierinäisettänne
AbessiivierinäisettäänAbessiivierinäisettänsä
Monikon abessiivierinäisittäMonikon abessiivierinäisittäni
Monikon abessiivierinäisittäsiMonikon abessiivierinäisittämme
Monikon abessiivierinäisittänneMonikon abessiivierinäisittään
Monikon abessiivierinäisittänsäMonikon komitatiivierinäisine
Monikon komitatiivierinäisineniMonikon komitatiivierinäisinesi
Monikon komitatiivierinäisinemmeMonikon komitatiivierinäisinenne
Monikon komitatiivierinäisineenMonikon komitatiivierinäisinensä
KomparatiivierinäisempiSuperlatiivierinäisin
Monikon akkusatiivierinäisetMonikon akkusatiivierinäiseni
Monikon akkusatiivierinäisesiMonikon akkusatiivierinäisemme
Monikon akkusatiivierinäisenneMonikon akkusatiivierinäisensä
AkkusatiivierinäiseniAkkusatiivierinäisesi
AkkusatiivierinäisemmeAkkusatiivierinäisenne
Akkusatiivierinäisensä