| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | läkähdyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | läkähdyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | läkähtyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | läkähdymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | läkähdytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | läkähtyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | läkähdyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | läkähdyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | läkähtyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | läkähdyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | läkähdyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | läkähtyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | läkähtyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | läkähtyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | läkähtyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | läkähtyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | läkähtyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | läkähtyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | läkähdy | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | läkähtyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | läkähtykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | läkähtykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | läkähtykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | läkähtynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | läkähtynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | läkähtynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | läkähtynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | läkähtynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | läkähtynevät | | |