| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | liejuiset | Monikko | liejuiseni |
| Monikko | liejuisesi | Monikko | liejuisemme |
| Monikko | liejuisenne | Monikko | liejuisensa |
| Genetiivi | liejuisen | Genetiivi | liejuiseni |
| Genetiivi | liejuisesi | Genetiivi | liejuisemme |
| Genetiivi | liejuisenne | Genetiivi | liejuisensa |
| Monikon genetiivi | liejuisten | Monikon genetiivi | liejuisien |
| Monikon genetiivi | liejuisteni | Monikon genetiivi | liejuisieni |
| Monikon genetiivi | liejuistesi | Monikon genetiivi | liejuisiesi |
| Monikon genetiivi | liejuistemme | Monikon genetiivi | liejuisiemme |
| Monikon genetiivi | liejuistenne | Monikon genetiivi | liejuisienne |
| Monikon genetiivi | liejuistensa | Monikon genetiivi | liejuisiensa |
| Partitiivi | liejuista | Partitiivi | liejuistani |
| Partitiivi | liejuistasi | Partitiivi | liejuistamme |
| Partitiivi | liejuistanne | Partitiivi | liejuistaan |
| Partitiivi | liejuistansa | Monikon partitiivi | liejuisia |
| Monikon partitiivi | liejuisiani | Monikon partitiivi | liejuisiasi |
| Monikon partitiivi | liejuisiamme | Monikon partitiivi | liejuisianne |
| Monikon partitiivi | liejuisiaan | Monikon partitiivi | liejuisiansa |
| Inessiivi | liejuisessa | Inessiivi | liejuisessani |
| Inessiivi | liejuisessasi | Inessiivi | liejuisessamme |
| Inessiivi | liejuisessanne | Inessiivi | liejuisessaan |
| Inessiivi | liejuisessansa | Monikon inessiivi | liejuisissa |
| Monikon inessiivi | liejuisissani | Monikon inessiivi | liejuisissasi |
| Monikon inessiivi | liejuisissamme | Monikon inessiivi | liejuisissanne |
| Monikon inessiivi | liejuisissaan | Monikon inessiivi | liejuisissansa |
| Elatiivi | liejuisesta | Elatiivi | liejuisestani |
| Elatiivi | liejuisestasi | Elatiivi | liejuisestamme |
| Elatiivi | liejuisestanne | Elatiivi | liejuisestaan |
| Elatiivi | liejuisestansa | Monikon elatiivi | liejuisista |
| Monikon elatiivi | liejuisistani | Monikon elatiivi | liejuisistasi |
| Monikon elatiivi | liejuisistamme | Monikon elatiivi | liejuisistanne |
| Monikon elatiivi | liejuisistaan | Monikon elatiivi | liejuisistansa |
| Illatiivi | liejuiseen | Illatiivi | liejuiseeni |
| Illatiivi | liejuiseesi | Illatiivi | liejuiseemme |
| Illatiivi | liejuiseenne | Illatiivi | liejuiseensa |
| Monikon illatiivi | liejuisiin | Monikon illatiivi | liejuisiini |
| Monikon illatiivi | liejuisiisi | Monikon illatiivi | liejuisiimme |
| Monikon illatiivi | liejuisiinne | Monikon illatiivi | liejuisiinsa |
| Adessiivi | liejuisella | Adessiivi | liejuisellani |
| Adessiivi | liejuisellasi | Adessiivi | liejuisellamme |
| Adessiivi | liejuisellanne | Adessiivi | liejuisellaan |
| Adessiivi | liejuisellansa | Monikon adessiivi | liejuisilla |
| Monikon adessiivi | liejuisillani | Monikon adessiivi | liejuisillasi |
| Monikon adessiivi | liejuisillamme | Monikon adessiivi | liejuisillanne |
| Monikon adessiivi | liejuisillaan | Monikon adessiivi | liejuisillansa |
| Ablatiivi | liejuiselta | Ablatiivi | liejuiseltani |
| Ablatiivi | liejuiseltasi | Ablatiivi | liejuiseltamme |
| Ablatiivi | liejuiseltanne | Ablatiivi | liejuiseltaan |
| Ablatiivi | liejuiseltansa | Monikon ablatiivi | liejuisilta |
| Monikon ablatiivi | liejuisiltani | Monikon ablatiivi | liejuisiltasi |
| Monikon ablatiivi | liejuisiltamme | Monikon ablatiivi | liejuisiltanne |
| Monikon ablatiivi | liejuisiltaan | Monikon ablatiivi | liejuisiltansa |
| Allatiivi | liejuiselle | Allatiivi | liejuiselleni |
| Allatiivi | liejuisellesi | Allatiivi | liejuisellemme |
| Allatiivi | liejuisellenne | Allatiivi | liejuiselleen |
| Allatiivi | liejuisellensa | Monikon allatiivi | liejuisille |
| Monikon allatiivi | liejuisilleni | Monikon allatiivi | liejuisillesi |
| Monikon allatiivi | liejuisillemme | Monikon allatiivi | liejuisillenne |
| Monikon allatiivi | liejuisilleen | Monikon allatiivi | liejuisillensa |
| Essiivi | liejuisena | Essiivi | liejuisenani |
| Essiivi | liejuisenasi | Essiivi | liejuisenamme |
| Essiivi | liejuisenanne | Essiivi | liejuisenaan |
| Essiivi | liejuisenansa | Monikon essiivi | liejuisina |
| Monikon essiivi | liejuisinani | Monikon essiivi | liejuisinasi |
| Monikon essiivi | liejuisinamme | Monikon essiivi | liejuisinanne |
| Monikon essiivi | liejuisinaan | Monikon essiivi | liejuisinansa |
| Translatiivi | liejuiseksi | Translatiivi | liejuisekseni |
| Translatiivi | liejuiseksesi | Translatiivi | liejuiseksemme |
| Translatiivi | liejuiseksenne | Translatiivi | liejuisekseen |
| Translatiivi | liejuiseksensa | Monikon translatiivi | liejuisiksi |
| Monikon translatiivi | liejuisikseni | Monikon translatiivi | liejuisiksesi |
| Monikon translatiivi | liejuisiksemme | Monikon translatiivi | liejuisiksenne |
| Monikon translatiivi | liejuisikseen | Monikon translatiivi | liejuisiksensa |
| Monikon instruktiivi | liejuisin | Abessiivi | liejuisetta |
| Abessiivi | liejuisettani | Abessiivi | liejuisettasi |
| Abessiivi | liejuisettamme | Abessiivi | liejuisettanne |
| Abessiivi | liejuisettaan | Abessiivi | liejuisettansa |
| Monikon abessiivi | liejuisitta | Monikon abessiivi | liejuisittani |
| Monikon abessiivi | liejuisittasi | Monikon abessiivi | liejuisittamme |
| Monikon abessiivi | liejuisittanne | Monikon abessiivi | liejuisittaan |
| Monikon abessiivi | liejuisittansa | Monikon komitatiivi | liejuisine |
| Monikon komitatiivi | liejuisineni | Monikon komitatiivi | liejuisinesi |
| Monikon komitatiivi | liejuisinemme | Monikon komitatiivi | liejuisinenne |
| Monikon komitatiivi | liejuisineen | Monikon komitatiivi | liejuisinensa |
| Monikon akkusatiivi | liejuiset | Monikon akkusatiivi | liejuiseni |
| Monikon akkusatiivi | liejuisesi | Monikon akkusatiivi | liejuisemme |
| Monikon akkusatiivi | liejuisenne | Monikon akkusatiivi | liejuisensa |
| Akkusatiivi | liejuiseni | Akkusatiivi | liejuisesi |
| Akkusatiivi | liejuisemme | Akkusatiivi | liejuisenne |
| Akkusatiivi | liejuisensa |