Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
1.
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa on tai joka muodostaa pulman; ongelmallinen

Esimerkit

  • pulmallinen tilanne

Taivutusmuodot

MonikkopulmallisetMonikkopulmalliseni
MonikkopulmallisesiMonikkopulmallisemme
MonikkopulmallisenneMonikkopulmallisensa
GenetiivipulmallisenGenetiivipulmalliseni
GenetiivipulmallisesiGenetiivipulmallisemme
GenetiivipulmallisenneGenetiivipulmallisensa
Monikon genetiivipulmallistenMonikon genetiivipulmallisien
Monikon genetiivipulmallisteniMonikon genetiivipulmallisieni
Monikon genetiivipulmallistesiMonikon genetiivipulmallisiesi
Monikon genetiivipulmallistemmeMonikon genetiivipulmallisiemme
Monikon genetiivipulmallistenneMonikon genetiivipulmallisienne
Monikon genetiivipulmallistensaMonikon genetiivipulmallisiensa
PartitiivipulmallistaPartitiivipulmallistani
PartitiivipulmallistasiPartitiivipulmallistamme
PartitiivipulmallistannePartitiivipulmallistaan
PartitiivipulmallistansaMonikon partitiivipulmallisia
Monikon partitiivipulmallisianiMonikon partitiivipulmallisiasi
Monikon partitiivipulmallisiammeMonikon partitiivipulmallisianne
Monikon partitiivipulmallisiaanMonikon partitiivipulmallisiansa
InessiivipulmallisessaInessiivipulmallisessani
InessiivipulmallisessasiInessiivipulmallisessamme
InessiivipulmallisessanneInessiivipulmallisessaan
InessiivipulmallisessansaMonikon inessiivipulmallisissa
Monikon inessiivipulmallisissaniMonikon inessiivipulmallisissasi
Monikon inessiivipulmallisissammeMonikon inessiivipulmallisissanne
Monikon inessiivipulmallisissaanMonikon inessiivipulmallisissansa
ElatiivipulmallisestaElatiivipulmallisestani
ElatiivipulmallisestasiElatiivipulmallisestamme
ElatiivipulmallisestanneElatiivipulmallisestaan
ElatiivipulmallisestansaMonikon elatiivipulmallisista
Monikon elatiivipulmallisistaniMonikon elatiivipulmallisistasi
Monikon elatiivipulmallisistammeMonikon elatiivipulmallisistanne
Monikon elatiivipulmallisistaanMonikon elatiivipulmallisistansa
IllatiivipulmalliseenIllatiivipulmalliseeni
IllatiivipulmalliseesiIllatiivipulmalliseemme
IllatiivipulmalliseenneIllatiivipulmalliseensa
Monikon illatiivipulmallisiinMonikon illatiivipulmallisiini
Monikon illatiivipulmallisiisiMonikon illatiivipulmallisiimme
Monikon illatiivipulmallisiinneMonikon illatiivipulmallisiinsa
AdessiivipulmallisellaAdessiivipulmallisellani
AdessiivipulmallisellasiAdessiivipulmallisellamme
AdessiivipulmallisellanneAdessiivipulmallisellaan
AdessiivipulmallisellansaMonikon adessiivipulmallisilla
Monikon adessiivipulmallisillaniMonikon adessiivipulmallisillasi
Monikon adessiivipulmallisillammeMonikon adessiivipulmallisillanne
Monikon adessiivipulmallisillaanMonikon adessiivipulmallisillansa
AblatiivipulmalliseltaAblatiivipulmalliseltani
AblatiivipulmalliseltasiAblatiivipulmalliseltamme
AblatiivipulmalliseltanneAblatiivipulmalliseltaan
AblatiivipulmalliseltansaMonikon ablatiivipulmallisilta
Monikon ablatiivipulmallisiltaniMonikon ablatiivipulmallisiltasi
Monikon ablatiivipulmallisiltammeMonikon ablatiivipulmallisiltanne
Monikon ablatiivipulmallisiltaanMonikon ablatiivipulmallisiltansa
AllatiivipulmalliselleAllatiivipulmalliselleni
AllatiivipulmallisellesiAllatiivipulmallisellemme
AllatiivipulmallisellenneAllatiivipulmalliselleen
AllatiivipulmallisellensaMonikon allatiivipulmallisille
Monikon allatiivipulmallisilleniMonikon allatiivipulmallisillesi
Monikon allatiivipulmallisillemmeMonikon allatiivipulmallisillenne
Monikon allatiivipulmallisilleenMonikon allatiivipulmallisillensa
EssiivipulmallisenaEssiivipulmallisenani
EssiivipulmallisenasiEssiivipulmallisenamme
EssiivipulmallisenanneEssiivipulmallisenaan
EssiivipulmallisenansaMonikon essiivipulmallisina
Monikon essiivipulmallisinaniMonikon essiivipulmallisinasi
Monikon essiivipulmallisinammeMonikon essiivipulmallisinanne
Monikon essiivipulmallisinaanMonikon essiivipulmallisinansa
TranslatiivipulmalliseksiTranslatiivipulmallisekseni
TranslatiivipulmalliseksesiTranslatiivipulmalliseksemme
TranslatiivipulmalliseksenneTranslatiivipulmallisekseen
TranslatiivipulmalliseksensaMonikon translatiivipulmallisiksi
Monikon translatiivipulmallisikseniMonikon translatiivipulmallisiksesi
Monikon translatiivipulmallisiksemmeMonikon translatiivipulmallisiksenne
Monikon translatiivipulmallisikseenMonikon translatiivipulmallisiksensa
Monikon instruktiivipulmallisinAbessiivipulmallisetta
AbessiivipulmallisettaniAbessiivipulmallisettasi
AbessiivipulmallisettammeAbessiivipulmallisettanne
AbessiivipulmallisettaanAbessiivipulmallisettansa
Monikon abessiivipulmallisittaMonikon abessiivipulmallisittani
Monikon abessiivipulmallisittasiMonikon abessiivipulmallisittamme
Monikon abessiivipulmallisittanneMonikon abessiivipulmallisittaan
Monikon abessiivipulmallisittansaMonikon komitatiivipulmallisine
Monikon komitatiivipulmallisineniMonikon komitatiivipulmallisinesi
Monikon komitatiivipulmallisinemmeMonikon komitatiivipulmallisinenne
Monikon komitatiivipulmallisineenMonikon komitatiivipulmallisinensa
Monikon akkusatiivipulmallisetMonikon akkusatiivipulmalliseni
Monikon akkusatiivipulmallisesiMonikon akkusatiivipulmallisemme
Monikon akkusatiivipulmallisenneMonikon akkusatiivipulmallisensa
AkkusatiivipulmalliseniAkkusatiivipulmallisesi
AkkusatiivipulmallisemmeAkkusatiivipulmallisenne
Akkusatiivipulmallisensa