Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Ääninäyte
1.
difficult
UK
US
2.
complicated
US
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, jossa on tai joka muodostaa
pulman
;
ongelmallinen
Esimerkit
pulmallinen tilanne
Taivutusmuodot
Monikko
pulmalliset
Monikko
pulmalliseni
Monikko
pulmallisesi
Monikko
pulmallisemme
Monikko
pulmallisenne
Monikko
pulmallisensa
Genetiivi
pulmallisen
Genetiivi
pulmalliseni
Genetiivi
pulmallisesi
Genetiivi
pulmallisemme
Genetiivi
pulmallisenne
Genetiivi
pulmallisensa
Monikon genetiivi
pulmallisten
Monikon genetiivi
pulmallisien
Monikon genetiivi
pulmallisteni
Monikon genetiivi
pulmallisieni
Monikon genetiivi
pulmallistesi
Monikon genetiivi
pulmallisiesi
Monikon genetiivi
pulmallistemme
Monikon genetiivi
pulmallisiemme
Monikon genetiivi
pulmallistenne
Monikon genetiivi
pulmallisienne
Monikon genetiivi
pulmallistensa
Monikon genetiivi
pulmallisiensa
Partitiivi
pulmallista
Partitiivi
pulmallistani
Partitiivi
pulmallistasi
Partitiivi
pulmallistamme
Partitiivi
pulmallistanne
Partitiivi
pulmallistaan
Partitiivi
pulmallistansa
Monikon partitiivi
pulmallisia
Monikon partitiivi
pulmallisiani
Monikon partitiivi
pulmallisiasi
Monikon partitiivi
pulmallisiamme
Monikon partitiivi
pulmallisianne
Monikon partitiivi
pulmallisiaan
Monikon partitiivi
pulmallisiansa
Inessiivi
pulmallisessa
Inessiivi
pulmallisessani
Inessiivi
pulmallisessasi
Inessiivi
pulmallisessamme
Inessiivi
pulmallisessanne
Inessiivi
pulmallisessaan
Inessiivi
pulmallisessansa
Monikon inessiivi
pulmallisissa
Monikon inessiivi
pulmallisissani
Monikon inessiivi
pulmallisissasi
Monikon inessiivi
pulmallisissamme
Monikon inessiivi
pulmallisissanne
Monikon inessiivi
pulmallisissaan
Monikon inessiivi
pulmallisissansa
Elatiivi
pulmallisesta
Elatiivi
pulmallisestani
Elatiivi
pulmallisestasi
Elatiivi
pulmallisestamme
Elatiivi
pulmallisestanne
Elatiivi
pulmallisestaan
Elatiivi
pulmallisestansa
Monikon elatiivi
pulmallisista
Monikon elatiivi
pulmallisistani
Monikon elatiivi
pulmallisistasi
Monikon elatiivi
pulmallisistamme
Monikon elatiivi
pulmallisistanne
Monikon elatiivi
pulmallisistaan
Monikon elatiivi
pulmallisistansa
Illatiivi
pulmalliseen
Illatiivi
pulmalliseeni
Illatiivi
pulmalliseesi
Illatiivi
pulmalliseemme
Illatiivi
pulmalliseenne
Illatiivi
pulmalliseensa
Monikon illatiivi
pulmallisiin
Monikon illatiivi
pulmallisiini
Monikon illatiivi
pulmallisiisi
Monikon illatiivi
pulmallisiimme
Monikon illatiivi
pulmallisiinne
Monikon illatiivi
pulmallisiinsa
Adessiivi
pulmallisella
Adessiivi
pulmallisellani
Adessiivi
pulmallisellasi
Adessiivi
pulmallisellamme
Adessiivi
pulmallisellanne
Adessiivi
pulmallisellaan
Adessiivi
pulmallisellansa
Monikon adessiivi
pulmallisilla
Monikon adessiivi
pulmallisillani
Monikon adessiivi
pulmallisillasi
Monikon adessiivi
pulmallisillamme
Monikon adessiivi
pulmallisillanne
Monikon adessiivi
pulmallisillaan
Monikon adessiivi
pulmallisillansa
Ablatiivi
pulmalliselta
Ablatiivi
pulmalliseltani
Ablatiivi
pulmalliseltasi
Ablatiivi
pulmalliseltamme
Ablatiivi
pulmalliseltanne
Ablatiivi
pulmalliseltaan
Ablatiivi
pulmalliseltansa
Monikon ablatiivi
pulmallisilta
Monikon ablatiivi
pulmallisiltani
Monikon ablatiivi
pulmallisiltasi
Monikon ablatiivi
pulmallisiltamme
Monikon ablatiivi
pulmallisiltanne
Monikon ablatiivi
pulmallisiltaan
Monikon ablatiivi
pulmallisiltansa
Allatiivi
pulmalliselle
Allatiivi
pulmalliselleni
Allatiivi
pulmallisellesi
Allatiivi
pulmallisellemme
Allatiivi
pulmallisellenne
Allatiivi
pulmalliselleen
Allatiivi
pulmallisellensa
Monikon allatiivi
pulmallisille
Monikon allatiivi
pulmallisilleni
Monikon allatiivi
pulmallisillesi
Monikon allatiivi
pulmallisillemme
Monikon allatiivi
pulmallisillenne
Monikon allatiivi
pulmallisilleen
Monikon allatiivi
pulmallisillensa
Essiivi
pulmallisena
Essiivi
pulmallisenani
Essiivi
pulmallisenasi
Essiivi
pulmallisenamme
Essiivi
pulmallisenanne
Essiivi
pulmallisenaan
Essiivi
pulmallisenansa
Monikon essiivi
pulmallisina
Monikon essiivi
pulmallisinani
Monikon essiivi
pulmallisinasi
Monikon essiivi
pulmallisinamme
Monikon essiivi
pulmallisinanne
Monikon essiivi
pulmallisinaan
Monikon essiivi
pulmallisinansa
Translatiivi
pulmalliseksi
Translatiivi
pulmallisekseni
Translatiivi
pulmalliseksesi
Translatiivi
pulmalliseksemme
Translatiivi
pulmalliseksenne
Translatiivi
pulmallisekseen
Translatiivi
pulmalliseksensa
Monikon translatiivi
pulmallisiksi
Monikon translatiivi
pulmallisikseni
Monikon translatiivi
pulmallisiksesi
Monikon translatiivi
pulmallisiksemme
Monikon translatiivi
pulmallisiksenne
Monikon translatiivi
pulmallisikseen
Monikon translatiivi
pulmallisiksensa
Monikon instruktiivi
pulmallisin
Abessiivi
pulmallisetta
Abessiivi
pulmallisettani
Abessiivi
pulmallisettasi
Abessiivi
pulmallisettamme
Abessiivi
pulmallisettanne
Abessiivi
pulmallisettaan
Abessiivi
pulmallisettansa
Monikon abessiivi
pulmallisitta
Monikon abessiivi
pulmallisittani
Monikon abessiivi
pulmallisittasi
Monikon abessiivi
pulmallisittamme
Monikon abessiivi
pulmallisittanne
Monikon abessiivi
pulmallisittaan
Monikon abessiivi
pulmallisittansa
Monikon komitatiivi
pulmallisine
Monikon komitatiivi
pulmallisineni
Monikon komitatiivi
pulmallisinesi
Monikon komitatiivi
pulmallisinemme
Monikon komitatiivi
pulmallisinenne
Monikon komitatiivi
pulmallisineen
Monikon komitatiivi
pulmallisinensa
Monikon akkusatiivi
pulmalliset
Monikon akkusatiivi
pulmalliseni
Monikon akkusatiivi
pulmallisesi
Monikon akkusatiivi
pulmallisemme
Monikon akkusatiivi
pulmallisenne
Monikon akkusatiivi
pulmallisensa
Akkusatiivi
pulmalliseni
Akkusatiivi
pulmallisesi
Akkusatiivi
pulmallisemme
Akkusatiivi
pulmallisenne
Akkusatiivi
pulmallisensa