| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | personne | Monikko | persot |
| Monikko | personi | Monikko | persosi |
| Monikko | persomme | Monikko | personsa |
| Genetiivi | person | Genetiivi | personne |
| Genetiivi | personi | Genetiivi | persosi |
| Genetiivi | persomme | Genetiivi | personsa |
| Monikon genetiivi | persojen | Monikon genetiivi | persojeni |
| Monikon genetiivi | persojesi | Monikon genetiivi | persojemme |
| Monikon genetiivi | persojenne | Monikon genetiivi | persojensa |
| Partitiivi | persoa | Partitiivi | persoani |
| Partitiivi | persoasi | Partitiivi | persoamme |
| Partitiivi | persoanne | Partitiivi | persoaan |
| Partitiivi | persoansa | Monikon partitiivi | persoja |
| Monikon partitiivi | persojani | Monikon partitiivi | persojasi |
| Monikon partitiivi | persojamme | Monikon partitiivi | persojanne |
| Monikon partitiivi | persojaan | Monikon partitiivi | persojansa |
| Inessiivi | persossa | Inessiivi | persossani |
| Inessiivi | persossasi | Inessiivi | persossamme |
| Inessiivi | persossanne | Inessiivi | persossaan |
| Inessiivi | persossansa | Monikon inessiivi | persoissa |
| Monikon inessiivi | persoissani | Monikon inessiivi | persoissasi |
| Monikon inessiivi | persoissamme | Monikon inessiivi | persoissanne |
| Monikon inessiivi | persoissaan | Monikon inessiivi | persoissansa |
| Elatiivi | persosta | Elatiivi | persostani |
| Elatiivi | persostasi | Elatiivi | persostamme |
| Elatiivi | persostanne | Elatiivi | persostaan |
| Elatiivi | persostansa | Monikon elatiivi | persoista |
| Monikon elatiivi | persoistani | Monikon elatiivi | persoistasi |
| Monikon elatiivi | persoistamme | Monikon elatiivi | persoistanne |
| Monikon elatiivi | persoistaan | Monikon elatiivi | persoistansa |
| Illatiivi | persoon | Illatiivi | persooni |
| Illatiivi | persoosi | Illatiivi | persoomme |
| Illatiivi | persoonne | Illatiivi | persoonsa |
| Monikon illatiivi | persoihin | Monikon illatiivi | persoihini |
| Monikon illatiivi | persoihisi | Monikon illatiivi | persoihimme |
| Monikon illatiivi | persoihinne | Monikon illatiivi | persoihinsa |
| Adessiivi | persolla | Adessiivi | persollani |
| Adessiivi | persollasi | Adessiivi | persollamme |
| Adessiivi | persollanne | Adessiivi | persollaan |
| Adessiivi | persollansa | Monikon adessiivi | persoilla |
| Monikon adessiivi | persoillani | Monikon adessiivi | persoillasi |
| Monikon adessiivi | persoillamme | Monikon adessiivi | persoillanne |
| Monikon adessiivi | persoillaan | Monikon adessiivi | persoillansa |
| Ablatiivi | persolta | Ablatiivi | persoltani |
| Ablatiivi | persoltasi | Ablatiivi | persoltamme |
| Ablatiivi | persoltanne | Ablatiivi | persoltaan |
| Ablatiivi | persoltansa | Monikon ablatiivi | persoilta |
| Monikon ablatiivi | persoiltani | Monikon ablatiivi | persoiltasi |
| Monikon ablatiivi | persoiltamme | Monikon ablatiivi | persoiltanne |
| Monikon ablatiivi | persoiltaan | Monikon ablatiivi | persoiltansa |
| Allatiivi | persolle | Allatiivi | persolleni |
| Allatiivi | persollesi | Allatiivi | persollemme |
| Allatiivi | persollenne | Allatiivi | persolleen |
| Allatiivi | persollensa | Monikon allatiivi | persoille |
| Monikon allatiivi | persoilleni | Monikon allatiivi | persoillesi |
| Monikon allatiivi | persoillemme | Monikon allatiivi | persoillenne |
| Monikon allatiivi | persoilleen | Monikon allatiivi | persoillensa |
| Essiivi | persona | Essiivi | personani |
| Essiivi | personasi | Essiivi | personamme |
| Essiivi | personanne | Essiivi | personaan |
| Essiivi | personansa | Monikon essiivi | persoina |
| Monikon essiivi | persoinani | Monikon essiivi | persoinasi |
| Monikon essiivi | persoinamme | Monikon essiivi | persoinanne |
| Monikon essiivi | persoinaan | Monikon essiivi | persoinansa |
| Translatiivi | persoksi | Translatiivi | persokseni |
| Translatiivi | persoksesi | Translatiivi | persoksemme |
| Translatiivi | persoksenne | Translatiivi | persokseen |
| Translatiivi | persoksensa | Monikon translatiivi | persoiksi |
| Monikon translatiivi | persoikseni | Monikon translatiivi | persoiksesi |
| Monikon translatiivi | persoiksemme | Monikon translatiivi | persoiksenne |
| Monikon translatiivi | persoikseen | Monikon translatiivi | persoiksensa |
| Monikon instruktiivi | persoin | Abessiivi | persotta |
| Abessiivi | persottani | Abessiivi | persottasi |
| Abessiivi | persottamme | Abessiivi | persottanne |
| Abessiivi | persottaan | Abessiivi | persottansa |
| Monikon abessiivi | persoitta | Monikon abessiivi | persoittani |
| Monikon abessiivi | persoittasi | Monikon abessiivi | persoittamme |
| Monikon abessiivi | persoittanne | Monikon abessiivi | persoittaan |
| Monikon abessiivi | persoittansa | Monikon komitatiivi | persoine |
| Monikon komitatiivi | persoineni | Monikon komitatiivi | persoinesi |
| Monikon komitatiivi | persoinemme | Monikon komitatiivi | persoinenne |
| Monikon komitatiivi | persoineen | Monikon komitatiivi | persoinensa |
| Komparatiivi | persompi | Superlatiivi | persoin |
| Monikon akkusatiivi | personne | Monikon akkusatiivi | persot |
| Monikon akkusatiivi | personi | Monikon akkusatiivi | persosi |
| Monikon akkusatiivi | persomme | Monikon akkusatiivi | personsa |
| Akkusatiivi | personne | Akkusatiivi | personi |
| Akkusatiivi | persosi | Akkusatiivi | persomme |
| Akkusatiivi | personsa |