Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS
Muut/tuntemattomat
3.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
4.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Verbi

  1. ((frekventatiivinen)) muovata

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmuovailenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmuovailet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensmuovaileeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmuovailemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensmuovailetteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmuovailevat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimuovailinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimuovailit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimuovailiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimuovailimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimuovailitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimuovailivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmuovailisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmuovailisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmuovailisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmuovailisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensmuovailisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmuovailisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmuovaileYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmuovailkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmuovailkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensmuovailkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmuovailkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmuovaillen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmuovailletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmuovaillee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmuovaillemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensmuovaillette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmuovaillevat