| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | muovailen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | muovailet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | muovailee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | muovailemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | muovailette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | muovailevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | muovailin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | muovailit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | muovaili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | muovailimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | muovailitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | muovailivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | muovailisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | muovailisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | muovailisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | muovailisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | muovailisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | muovailisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | muovaile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | muovailkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | muovailkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | muovailkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | muovailkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | muovaillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | muovaillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | muovaillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | muovaillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | muovaillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | muovaillevat | | |