| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | eläintiede | |
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| Monikko | närhet | Genetiivi | närhen |
| Monikon genetiivi | närhien | Partitiivi | närheä |
| Monikon partitiivi | närhiä | Inessiivi | närhessä |
| Monikon inessiivi | närhissä | Elatiivi | närhestä |
| Monikon elatiivi | närhistä | Illatiivi | närheen |
| Monikon illatiivi | närhiin | Adessiivi | närhellä |
| Monikon adessiivi | närhillä | Ablatiivi | närheltä |
| Monikon ablatiivi | närhiltä | Allatiivi | närhelle |
| Monikon allatiivi | närhille | Essiivi | närhenä |
| Monikon essiivi | närhinä | Translatiivi | närheksi |
| Monikon translatiivi | närhiksi | Monikon instruktiivi | närhin |
| Abessiivi | närhettä | Monikon abessiivi | närhittä |
| Monikon akkusatiivi | närhet |