Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen joka ei ole muodon mukainen

Taivutusmuodot

MonikkoepämuodollisetMonikkoepämuodolliseni
MonikkoepämuodollisesiMonikkoepämuodollisemme
MonikkoepämuodollisenneMonikkoepämuodollisensa
GenetiiviepämuodollisenGenetiiviepämuodolliseni
GenetiiviepämuodollisesiGenetiiviepämuodollisemme
GenetiiviepämuodollisenneGenetiiviepämuodollisensa
Monikon genetiiviepämuodollistenMonikon genetiiviepämuodollisien
Monikon genetiiviepämuodollisteniMonikon genetiiviepämuodollisieni
Monikon genetiiviepämuodollistesiMonikon genetiiviepämuodollisiesi
Monikon genetiiviepämuodollistemmeMonikon genetiiviepämuodollisiemme
Monikon genetiiviepämuodollistenneMonikon genetiiviepämuodollisienne
Monikon genetiiviepämuodollistensaMonikon genetiiviepämuodollisiensa
PartitiiviepämuodollistaPartitiiviepämuodollistani
PartitiiviepämuodollistasiPartitiiviepämuodollistamme
PartitiiviepämuodollistannePartitiiviepämuodollistaan
PartitiiviepämuodollistansaMonikon partitiiviepämuodollisia
Monikon partitiiviepämuodollisianiMonikon partitiiviepämuodollisiasi
Monikon partitiiviepämuodollisiammeMonikon partitiiviepämuodollisianne
Monikon partitiiviepämuodollisiaanMonikon partitiiviepämuodollisiansa
InessiiviepämuodollisessaInessiiviepämuodollisessani
InessiiviepämuodollisessasiInessiiviepämuodollisessamme
InessiiviepämuodollisessanneInessiiviepämuodollisessaan
InessiiviepämuodollisessansaMonikon inessiiviepämuodollisissa
Monikon inessiiviepämuodollisissaniMonikon inessiiviepämuodollisissasi
Monikon inessiiviepämuodollisissammeMonikon inessiiviepämuodollisissanne
Monikon inessiiviepämuodollisissaanMonikon inessiiviepämuodollisissansa
ElatiiviepämuodollisestaElatiiviepämuodollisestani
ElatiiviepämuodollisestasiElatiiviepämuodollisestamme
ElatiiviepämuodollisestanneElatiiviepämuodollisestaan
ElatiiviepämuodollisestansaMonikon elatiiviepämuodollisista
Monikon elatiiviepämuodollisistaniMonikon elatiiviepämuodollisistasi
Monikon elatiiviepämuodollisistammeMonikon elatiiviepämuodollisistanne
Monikon elatiiviepämuodollisistaanMonikon elatiiviepämuodollisistansa
IllatiiviepämuodolliseenIllatiiviepämuodolliseeni
IllatiiviepämuodolliseesiIllatiiviepämuodolliseemme
IllatiiviepämuodolliseenneIllatiiviepämuodolliseensa
Monikon illatiiviepämuodollisiinMonikon illatiiviepämuodollisiini
Monikon illatiiviepämuodollisiisiMonikon illatiiviepämuodollisiimme
Monikon illatiiviepämuodollisiinneMonikon illatiiviepämuodollisiinsa
AdessiiviepämuodollisellaAdessiiviepämuodollisellani
AdessiiviepämuodollisellasiAdessiiviepämuodollisellamme
AdessiiviepämuodollisellanneAdessiiviepämuodollisellaan
AdessiiviepämuodollisellansaMonikon adessiiviepämuodollisilla
Monikon adessiiviepämuodollisillaniMonikon adessiiviepämuodollisillasi
Monikon adessiiviepämuodollisillammeMonikon adessiiviepämuodollisillanne
Monikon adessiiviepämuodollisillaanMonikon adessiiviepämuodollisillansa
AblatiiviepämuodolliseltaAblatiiviepämuodolliseltani
AblatiiviepämuodolliseltasiAblatiiviepämuodolliseltamme
AblatiiviepämuodolliseltanneAblatiiviepämuodolliseltaan
AblatiiviepämuodolliseltansaMonikon ablatiiviepämuodollisilta
Monikon ablatiiviepämuodollisiltaniMonikon ablatiiviepämuodollisiltasi
Monikon ablatiiviepämuodollisiltammeMonikon ablatiiviepämuodollisiltanne
Monikon ablatiiviepämuodollisiltaanMonikon ablatiiviepämuodollisiltansa
AllatiiviepämuodolliselleAllatiiviepämuodolliselleni
AllatiiviepämuodollisellesiAllatiiviepämuodollisellemme
AllatiiviepämuodollisellenneAllatiiviepämuodolliselleen
AllatiiviepämuodollisellensaMonikon allatiiviepämuodollisille
Monikon allatiiviepämuodollisilleniMonikon allatiiviepämuodollisillesi
Monikon allatiiviepämuodollisillemmeMonikon allatiiviepämuodollisillenne
Monikon allatiiviepämuodollisilleenMonikon allatiiviepämuodollisillensa
EssiiviepämuodollisenaEssiiviepämuodollisenani
EssiiviepämuodollisenasiEssiiviepämuodollisenamme
EssiiviepämuodollisenanneEssiiviepämuodollisenaan
EssiiviepämuodollisenansaMonikon essiiviepämuodollisina
Monikon essiiviepämuodollisinaniMonikon essiiviepämuodollisinasi
Monikon essiiviepämuodollisinammeMonikon essiiviepämuodollisinanne
Monikon essiiviepämuodollisinaanMonikon essiiviepämuodollisinansa
TranslatiiviepämuodolliseksiTranslatiiviepämuodollisekseni
TranslatiiviepämuodolliseksesiTranslatiiviepämuodolliseksemme
TranslatiiviepämuodolliseksenneTranslatiiviepämuodollisekseen
TranslatiiviepämuodolliseksensaMonikon translatiiviepämuodollisiksi
Monikon translatiiviepämuodollisikseniMonikon translatiiviepämuodollisiksesi
Monikon translatiiviepämuodollisiksemmeMonikon translatiiviepämuodollisiksenne
Monikon translatiiviepämuodollisikseenMonikon translatiiviepämuodollisiksensa
Monikon instruktiiviepämuodollisinAbessiiviepämuodollisetta
AbessiiviepämuodollisettaniAbessiiviepämuodollisettasi
AbessiiviepämuodollisettammeAbessiiviepämuodollisettanne
AbessiiviepämuodollisettaanAbessiiviepämuodollisettansa
Monikon abessiiviepämuodollisittaMonikon abessiiviepämuodollisittani
Monikon abessiiviepämuodollisittasiMonikon abessiiviepämuodollisittamme
Monikon abessiiviepämuodollisittanneMonikon abessiiviepämuodollisittaan
Monikon abessiiviepämuodollisittansaMonikon komitatiiviepämuodollisine
Monikon komitatiiviepämuodollisineniMonikon komitatiiviepämuodollisinesi
Monikon komitatiiviepämuodollisinemmeMonikon komitatiiviepämuodollisinenne
Monikon komitatiiviepämuodollisineenMonikon komitatiiviepämuodollisinensa
Monikon akkusatiiviepämuodollisetMonikon akkusatiiviepämuodolliseni
Monikon akkusatiiviepämuodollisesiMonikon akkusatiiviepämuodollisemme
Monikon akkusatiiviepämuodollisenneMonikon akkusatiiviepämuodollisensa
AkkusatiiviepämuodolliseniAkkusatiiviepämuodollisesi
AkkusatiiviepämuodollisemmeAkkusatiiviepämuodollisenne
Akkusatiiviepämuodollisensa