| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | peruutusvaihteet | Genetiivi | peruutusvaihteen |
| Monikon genetiivi | peruutusvaihteiden | Monikon genetiivi | peruutusvaihteitten |
| Partitiivi | peruutusvaihdetta | Monikon partitiivi | peruutusvaihteita |
| Inessiivi | peruutusvaihteessa | Monikon inessiivi | peruutusvaihteissa |
| Elatiivi | peruutusvaihteesta | Monikon elatiivi | peruutusvaihteista |
| Illatiivi | peruutusvaihteeseen | Monikon illatiivi | peruutusvaihteisiin |
| Monikon illatiivi | peruutusvaihteihin | Adessiivi | peruutusvaihteella |
| Monikon adessiivi | peruutusvaihteilla | Ablatiivi | peruutusvaihteelta |
| Monikon ablatiivi | peruutusvaihteilta | Allatiivi | peruutusvaihteelle |
| Monikon allatiivi | peruutusvaihteille | Essiivi | peruutusvaihteena |
| Monikon essiivi | peruutusvaihteina | Translatiivi | peruutusvaihteeksi |
| Monikon translatiivi | peruutusvaihteiksi | Monikon instruktiivi | peruutusvaihtein |
| Abessiivi | peruutusvaihteetta | Monikon abessiivi | peruutusvaihteitta |
| Monikon akkusatiivi | peruutusvaihteet |