| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | häviämiset | Genetiivi | häviämisen |
| Monikon genetiivi | häviämisten | Monikon genetiivi | häviämisien |
| Partitiivi | häviämistä | Monikon partitiivi | häviämisiä |
| Inessiivi | häviämisessä | Monikon inessiivi | häviämisissä |
| Elatiivi | häviämisestä | Monikon elatiivi | häviämisistä |
| Illatiivi | häviämiseen | Monikon illatiivi | häviämisiin |
| Adessiivi | häviämisellä | Monikon adessiivi | häviämisillä |
| Ablatiivi | häviämiseltä | Monikon ablatiivi | häviämisiltä |
| Allatiivi | häviämiselle | Monikon allatiivi | häviämisille |
| Essiivi | häviämisenä | Monikon essiivi | häviämisinä |
| Translatiivi | häviämiseksi | Monikon translatiivi | häviämisiksi |
| Monikon instruktiivi | häviämisin | Abessiivi | häviämisettä |
| Monikon abessiivi | häviämisittä | Monikon akkusatiivi | häviämiset |