Sanakirja.org
Dark Mode
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Kieli
Käännökset
englanti
bored
espanja
aburrido
Määritelmät
Adjektiivi
tylsää
tai
ikävää
tunnetta kokeva
sellainen, joka on saanut jostain tarpeekseen eikä halua samaa lisää vaan jotain muuta
Taivutusmuodot
Monikko
ikävystyneet
Monikko
ikävystyneeni
Monikko
ikävystyneesi
Monikko
ikävystyneemme
Monikko
ikävystyneenne
Monikko
ikävystyneensä
Genetiivi
ikävystyneen
Genetiivi
ikävystyneeni
Genetiivi
ikävystyneesi
Genetiivi
ikävystyneemme
Genetiivi
ikävystyneenne
Genetiivi
ikävystyneensä
Monikon genetiivi
ikävystyneiden
Monikon genetiivi
ikävystyneitten
Monikon genetiivi
ikävystyneideni
Monikon genetiivi
ikävystyneitteni
Monikon genetiivi
ikävystyneidesi
Monikon genetiivi
ikävystyneittesi
Monikon genetiivi
ikävystyneidemme
Monikon genetiivi
ikävystyneittemme
Monikon genetiivi
ikävystyneidenne
Monikon genetiivi
ikävystyneittenne
Monikon genetiivi
ikävystyneidensä
Monikon genetiivi
ikävystyneittensä
Partitiivi
ikävystynyttä
Partitiivi
ikävystynyttäni
Partitiivi
ikävystynyttäsi
Partitiivi
ikävystynyttämme
Partitiivi
ikävystynyttänne
Partitiivi
ikävystynyttään
Partitiivi
ikävystynyttänsä
Monikon partitiivi
ikävystyneitä
Monikon partitiivi
ikävystyneitäni
Monikon partitiivi
ikävystyneitäsi
Monikon partitiivi
ikävystyneitämme
Monikon partitiivi
ikävystyneitänne
Monikon partitiivi
ikävystyneitään
Monikon partitiivi
ikävystyneitänsä
Inessiivi
ikävystyneessä
Inessiivi
ikävystyneessäni
Inessiivi
ikävystyneessäsi
Inessiivi
ikävystyneessämme
Inessiivi
ikävystyneessänne
Inessiivi
ikävystyneessään
Inessiivi
ikävystyneessänsä
Monikon inessiivi
ikävystyneissä
Monikon inessiivi
ikävystyneissäni
Monikon inessiivi
ikävystyneissäsi
Monikon inessiivi
ikävystyneissämme
Monikon inessiivi
ikävystyneissänne
Monikon inessiivi
ikävystyneissään
Monikon inessiivi
ikävystyneissänsä
Elatiivi
ikävystyneestä
Elatiivi
ikävystyneestäni
Elatiivi
ikävystyneestäsi
Elatiivi
ikävystyneestämme
Elatiivi
ikävystyneestänne
Elatiivi
ikävystyneestään
Elatiivi
ikävystyneestänsä
Monikon elatiivi
ikävystyneistä
Monikon elatiivi
ikävystyneistäni
Monikon elatiivi
ikävystyneistäsi
Monikon elatiivi
ikävystyneistämme
Monikon elatiivi
ikävystyneistänne
Monikon elatiivi
ikävystyneistään
Monikon elatiivi
ikävystyneistänsä
Illatiivi
ikävystyneeseen
Illatiivi
ikävystyneeseeni
Illatiivi
ikävystyneeseesi
Illatiivi
ikävystyneeseemme
Illatiivi
ikävystyneeseenne
Illatiivi
ikävystyneeseensä
Monikon illatiivi
ikävystyneisiin
Monikon illatiivi
ikävystyneihin
Monikon illatiivi
ikävystyneisiini
Monikon illatiivi
ikävystyneihini
Monikon illatiivi
ikävystyneisiisi
Monikon illatiivi
ikävystyneihisi
Monikon illatiivi
ikävystyneisiimme
Monikon illatiivi
ikävystyneihimme
Monikon illatiivi
ikävystyneisiinne
Monikon illatiivi
ikävystyneihinne
Monikon illatiivi
ikävystyneisiinsä
Monikon illatiivi
ikävystyneihinsä
Adessiivi
ikävystyneellä
Adessiivi
ikävystyneelläni
Adessiivi
ikävystyneelläsi
Adessiivi
ikävystyneellämme
Adessiivi
ikävystyneellänne
Adessiivi
ikävystyneellään
Adessiivi
ikävystyneellänsä
Monikon adessiivi
ikävystyneillä
Monikon adessiivi
ikävystyneilläni
Monikon adessiivi
ikävystyneilläsi
Monikon adessiivi
ikävystyneillämme
Monikon adessiivi
ikävystyneillänne
Monikon adessiivi
ikävystyneillään
Monikon adessiivi
ikävystyneillänsä
Ablatiivi
ikävystyneeltä
Ablatiivi
ikävystyneeltäni
Ablatiivi
ikävystyneeltäsi
Ablatiivi
ikävystyneeltämme
Ablatiivi
ikävystyneeltänne
Ablatiivi
ikävystyneeltään
Ablatiivi
ikävystyneeltänsä
Monikon ablatiivi
ikävystyneiltä
Monikon ablatiivi
ikävystyneiltäni
Monikon ablatiivi
ikävystyneiltäsi
Monikon ablatiivi
ikävystyneiltämme
Monikon ablatiivi
ikävystyneiltänne
Monikon ablatiivi
ikävystyneiltään
Monikon ablatiivi
ikävystyneiltänsä
Allatiivi
ikävystyneelle
Allatiivi
ikävystyneelleni
Allatiivi
ikävystyneellesi
Allatiivi
ikävystyneellemme
Allatiivi
ikävystyneellenne
Allatiivi
ikävystyneelleen
Allatiivi
ikävystyneellensä
Monikon allatiivi
ikävystyneille
Monikon allatiivi
ikävystyneilleni
Monikon allatiivi
ikävystyneillesi
Monikon allatiivi
ikävystyneillemme
Monikon allatiivi
ikävystyneillenne
Monikon allatiivi
ikävystyneilleen
Monikon allatiivi
ikävystyneillensä
Essiivi
ikävystyneenä
Essiivi
ikävystyneenäni
Essiivi
ikävystyneenäsi
Essiivi
ikävystyneenämme
Essiivi
ikävystyneenänne
Essiivi
ikävystyneenään
Essiivi
ikävystyneenänsä
Monikon essiivi
ikävystyneinä
Monikon essiivi
ikävystyneinäni
Monikon essiivi
ikävystyneinäsi
Monikon essiivi
ikävystyneinämme
Monikon essiivi
ikävystyneinänne
Monikon essiivi
ikävystyneinään
Monikon essiivi
ikävystyneinänsä
Translatiivi
ikävystyneeksi
Translatiivi
ikävystyneekseni
Translatiivi
ikävystyneeksesi
Translatiivi
ikävystyneeksemme
Translatiivi
ikävystyneeksenne
Translatiivi
ikävystyneekseen
Translatiivi
ikävystyneeksensä
Monikon translatiivi
ikävystyneiksi
Monikon translatiivi
ikävystyneikseni
Monikon translatiivi
ikävystyneiksesi
Monikon translatiivi
ikävystyneiksemme
Monikon translatiivi
ikävystyneiksenne
Monikon translatiivi
ikävystyneikseen
Monikon translatiivi
ikävystyneiksensä
Monikon instruktiivi
ikävystynein
Abessiivi
ikävystyneettä
Abessiivi
ikävystyneettäni
Abessiivi
ikävystyneettäsi
Abessiivi
ikävystyneettämme
Abessiivi
ikävystyneettänne
Abessiivi
ikävystyneettään
Abessiivi
ikävystyneettänsä
Monikon abessiivi
ikävystyneittä
Monikon abessiivi
ikävystyneittäni
Monikon abessiivi
ikävystyneittäsi
Monikon abessiivi
ikävystyneittämme
Monikon abessiivi
ikävystyneittänne
Monikon abessiivi
ikävystyneittään
Monikon abessiivi
ikävystyneittänsä
Monikon komitatiivi
ikävystyneine
Monikon komitatiivi
ikävystyneineni
Monikon komitatiivi
ikävystyneinesi
Monikon komitatiivi
ikävystyneinemme
Monikon komitatiivi
ikävystyneinenne
Monikon komitatiivi
ikävystyneineen
Monikon komitatiivi
ikävystyneinensä
Komparatiivi
ikävystyneempi
Superlatiivi
ikävystynein
Monikon akkusatiivi
ikävystyneet
Monikon akkusatiivi
ikävystyneeni
Monikon akkusatiivi
ikävystyneesi
Monikon akkusatiivi
ikävystyneemme
Monikon akkusatiivi
ikävystyneenne
Monikon akkusatiivi
ikävystyneensä
Akkusatiivi
ikävystyneeni
Akkusatiivi
ikävystyneesi
Akkusatiivi
ikävystyneemme
Akkusatiivi
ikävystyneenne
Akkusatiivi
ikävystyneensä