Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantibored
espanjaaburrido

Määritelmät

Adjektiivi

  1. tylsää tai ikävää tunnetta kokeva
  2. sellainen, joka on saanut jostain tarpeekseen eikä halua samaa lisää vaan jotain muuta

Taivutusmuodot

MonikkoikävystyneetMonikkoikävystyneeni
MonikkoikävystyneesiMonikkoikävystyneemme
MonikkoikävystyneenneMonikkoikävystyneensä
GenetiiviikävystyneenGenetiiviikävystyneeni
GenetiiviikävystyneesiGenetiiviikävystyneemme
GenetiiviikävystyneenneGenetiiviikävystyneensä
Monikon genetiiviikävystyneidenMonikon genetiiviikävystyneitten
Monikon genetiiviikävystyneideniMonikon genetiiviikävystyneitteni
Monikon genetiiviikävystyneidesiMonikon genetiiviikävystyneittesi
Monikon genetiiviikävystyneidemmeMonikon genetiiviikävystyneittemme
Monikon genetiiviikävystyneidenneMonikon genetiiviikävystyneittenne
Monikon genetiiviikävystyneidensäMonikon genetiiviikävystyneittensä
PartitiiviikävystynyttäPartitiiviikävystynyttäni
PartitiiviikävystynyttäsiPartitiiviikävystynyttämme
PartitiiviikävystynyttännePartitiiviikävystynyttään
PartitiiviikävystynyttänsäMonikon partitiiviikävystyneitä
Monikon partitiiviikävystyneitäniMonikon partitiiviikävystyneitäsi
Monikon partitiiviikävystyneitämmeMonikon partitiiviikävystyneitänne
Monikon partitiiviikävystyneitäänMonikon partitiiviikävystyneitänsä
InessiiviikävystyneessäInessiiviikävystyneessäni
InessiiviikävystyneessäsiInessiiviikävystyneessämme
InessiiviikävystyneessänneInessiiviikävystyneessään
InessiiviikävystyneessänsäMonikon inessiiviikävystyneissä
Monikon inessiiviikävystyneissäniMonikon inessiiviikävystyneissäsi
Monikon inessiiviikävystyneissämmeMonikon inessiiviikävystyneissänne
Monikon inessiiviikävystyneissäänMonikon inessiiviikävystyneissänsä
ElatiiviikävystyneestäElatiiviikävystyneestäni
ElatiiviikävystyneestäsiElatiiviikävystyneestämme
ElatiiviikävystyneestänneElatiiviikävystyneestään
ElatiiviikävystyneestänsäMonikon elatiiviikävystyneistä
Monikon elatiiviikävystyneistäniMonikon elatiiviikävystyneistäsi
Monikon elatiiviikävystyneistämmeMonikon elatiiviikävystyneistänne
Monikon elatiiviikävystyneistäänMonikon elatiiviikävystyneistänsä
IllatiiviikävystyneeseenIllatiiviikävystyneeseeni
IllatiiviikävystyneeseesiIllatiiviikävystyneeseemme
IllatiiviikävystyneeseenneIllatiiviikävystyneeseensä
Monikon illatiiviikävystyneisiinMonikon illatiiviikävystyneihin
Monikon illatiiviikävystyneisiiniMonikon illatiiviikävystyneihini
Monikon illatiiviikävystyneisiisiMonikon illatiiviikävystyneihisi
Monikon illatiiviikävystyneisiimmeMonikon illatiiviikävystyneihimme
Monikon illatiiviikävystyneisiinneMonikon illatiiviikävystyneihinne
Monikon illatiiviikävystyneisiinsäMonikon illatiiviikävystyneihinsä
AdessiiviikävystyneelläAdessiiviikävystyneelläni
AdessiiviikävystyneelläsiAdessiiviikävystyneellämme
AdessiiviikävystyneellänneAdessiiviikävystyneellään
AdessiiviikävystyneellänsäMonikon adessiiviikävystyneillä
Monikon adessiiviikävystyneilläniMonikon adessiiviikävystyneilläsi
Monikon adessiiviikävystyneillämmeMonikon adessiiviikävystyneillänne
Monikon adessiiviikävystyneilläänMonikon adessiiviikävystyneillänsä
AblatiiviikävystyneeltäAblatiiviikävystyneeltäni
AblatiiviikävystyneeltäsiAblatiiviikävystyneeltämme
AblatiiviikävystyneeltänneAblatiiviikävystyneeltään
AblatiiviikävystyneeltänsäMonikon ablatiiviikävystyneiltä
Monikon ablatiiviikävystyneiltäniMonikon ablatiiviikävystyneiltäsi
Monikon ablatiiviikävystyneiltämmeMonikon ablatiiviikävystyneiltänne
Monikon ablatiiviikävystyneiltäänMonikon ablatiiviikävystyneiltänsä
AllatiiviikävystyneelleAllatiiviikävystyneelleni
AllatiiviikävystyneellesiAllatiiviikävystyneellemme
AllatiiviikävystyneellenneAllatiiviikävystyneelleen
AllatiiviikävystyneellensäMonikon allatiiviikävystyneille
Monikon allatiiviikävystyneilleniMonikon allatiiviikävystyneillesi
Monikon allatiiviikävystyneillemmeMonikon allatiiviikävystyneillenne
Monikon allatiiviikävystyneilleenMonikon allatiiviikävystyneillensä
EssiiviikävystyneenäEssiiviikävystyneenäni
EssiiviikävystyneenäsiEssiiviikävystyneenämme
EssiiviikävystyneenänneEssiiviikävystyneenään
EssiiviikävystyneenänsäMonikon essiiviikävystyneinä
Monikon essiiviikävystyneinäniMonikon essiiviikävystyneinäsi
Monikon essiiviikävystyneinämmeMonikon essiiviikävystyneinänne
Monikon essiiviikävystyneinäänMonikon essiiviikävystyneinänsä
TranslatiiviikävystyneeksiTranslatiiviikävystyneekseni
TranslatiiviikävystyneeksesiTranslatiiviikävystyneeksemme
TranslatiiviikävystyneeksenneTranslatiiviikävystyneekseen
TranslatiiviikävystyneeksensäMonikon translatiiviikävystyneiksi
Monikon translatiiviikävystyneikseniMonikon translatiiviikävystyneiksesi
Monikon translatiiviikävystyneiksemmeMonikon translatiiviikävystyneiksenne
Monikon translatiiviikävystyneikseenMonikon translatiiviikävystyneiksensä
Monikon instruktiiviikävystyneinAbessiiviikävystyneettä
AbessiiviikävystyneettäniAbessiiviikävystyneettäsi
AbessiiviikävystyneettämmeAbessiiviikävystyneettänne
AbessiiviikävystyneettäänAbessiiviikävystyneettänsä
Monikon abessiiviikävystyneittäMonikon abessiiviikävystyneittäni
Monikon abessiiviikävystyneittäsiMonikon abessiiviikävystyneittämme
Monikon abessiiviikävystyneittänneMonikon abessiiviikävystyneittään
Monikon abessiiviikävystyneittänsäMonikon komitatiiviikävystyneine
Monikon komitatiiviikävystyneineniMonikon komitatiiviikävystyneinesi
Monikon komitatiiviikävystyneinemmeMonikon komitatiiviikävystyneinenne
Monikon komitatiiviikävystyneineenMonikon komitatiiviikävystyneinensä
KomparatiiviikävystyneempiSuperlatiiviikävystynein
Monikon akkusatiiviikävystyneetMonikon akkusatiiviikävystyneeni
Monikon akkusatiiviikävystyneesiMonikon akkusatiiviikävystyneemme
Monikon akkusatiiviikävystyneenneMonikon akkusatiiviikävystyneensä
AkkusatiiviikävystyneeniAkkusatiiviikävystyneesi
AkkusatiiviikävystyneemmeAkkusatiiviikävystyneenne
Akkusatiiviikävystyneensä